معرفی خودرو

فرمان خودروهای فرمول یک چگونه کار می‌کند؟

ماشین‌های مسابقه یا فرمول یک، یکی از جذاب‌ترین عجیب‌ترین ماشین‌هایی هستند که با سرعت شگفت‌انگیز خودشان، خودنمایی می‌کنند. این خودروها برای استفاده در مسابقات و فعالیت‌های سرعتی طراحی و تقویت شده‌اند و راندن آن‌ها کار چندان آسانی نیست! اما، این خودروها فرمان‌های مخصوصی دارند که حرکت و رانندگی را آسان‌تر می‌کنند و به دبیل وجود این نوع فرمان‌ها، به‌درستی حرکت می‌کنند. در این مطلب از وبلاگ رینگو قصد داریم به شما بگوییم که فرمان خودروهای فرمول یک چگونه کار می‌کند و چه ویژگی‌هایی دارد. اگر از دسته افراد ماشین‌باز و عاشق سرعت هستید و دوست دارید درباره فرمان خودروهای فرمول یک بیشتر بدانید، در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

خودرو فرمول یک چیست؟

شاید تابه‌حال نام خودرو فرمول یک را شنیده یا آن را در فیلم‌ها دیده باشید. واقعیت این است که این خودروها، با خودروهای مصرفی سطح شهر تفاوت چندانی ندارند. به زبان ساده، از همان سیستم احتراق، حرکت و.‌. خودروهای عادی استفاده می‌کنند. اما، تفاوت اصلی و مهم خودروهای فرمول یک این است که برای استفاده روزانه و عادی در خیابان ساخته نشده‌اند!

سرعت این خودروها آن‌قدر زیاد و تقویت‌شده است که برای فضای شهری و استفاده معمولی مناسب نیستند. خودرو فرمول یک تنها برای یک هدف ساخته می‌شود و آن هم سرعت است!

فرمان خودرو فرمول یک

فرمان بخش مهم و اساسی یک خودرو در رانندگی است. وجود فرمان و اتصال آن به بخش‌های مهم خودرو باعث می‌شود که کارکرد ماشین‌های فرمول یک، به شکل خاصی صورت بگیرد. برای آنکه بدانید فرمان خودروهای فرمول یک چگونه کار می‌کند، بهتر است اجزای مختلف آن را بشناسید. هر یک از این اجزا، کار خاص و ویژه خودشان را انجام می‌دهند و درنهایت، به‌عنوان یک کل منسجم فعالیت می‌کنند.

فرمان خودرو فرمول یک
فرمان خودرو فرمول یک

مهم‌ترین اجزای فرمان خودروهای فرمول یک شامل موارد زیر است:

صفحه‌نمایش

صفحه‌نمایش، بدون اغراق یکی از مهم‌ترین بخش‌های فرمان خودروهای فرمول یک را شامل می‌شود. وجود این صفحه به رانندگان کمک می‌کند که اطلاعات بسیار دقیق و جامعی را درباره سرعت، فاصله‌ها، زمان دورزدن، وضعیت باتری و … به دست آورند. به زبان ساده، صفحه‌نمایش می‌تواند راننده را از وضعیتی که در آن قرار دارد، مطلع کند.

وجود صفحه‌نمایش در فرمان این خودروها، کمک می‌کند که تیم پشتیبانی نیز اطلاعات مهم و خاصی را درباره وضعیت ایمنی راننده به او انتقال دهند.

دکمه +۱ و +۱۰

وجود این دکمه در بخش فرمان خودروهای فرمول یک امکان دسترسی سریع به عدد مناسب را در اختیار رانندگان قرار می‌دهد. این کار از منوی تنظیمات و با کمک اعداد صورت می‌گیرد و محاسبات موردنیاز در زمان رانندگی را برای راننده آسان می‌کند.


در مجله رینگو بخوانید : گران ترین خودروهای کلاسیک جهان


چراغ‌ها

اگر به فرمان خودروهای فرمول یک نگاه کنید، در بخش بالایی آن، یک ردیف چراغ می‌بینید که نمایانگر سرعت و دور موتور هستند. روشن شدن این چراغ‌ها، بهترین زمان تعویض دنده را به راننده یادآوری می‌کنند. علاوه بر این ردیف چراغ‌ها، دو جفت چراغ زرد و سفید هم وجود دارند. کار این چراغ‌ها، هشدار درباره مناطق خطرناک پیست است و در این زمان، چراغ زرد روشن می‌شود.

کلید DRS

زمانی که خودرو، در فاصله بسیار کم و در واقع، یک ثانیه‌ای خودرو جلویی خود قرار دارد، دکمه DRS اهمیت می‌یابد. این دکمه، سیستم DRS خودرو را فعال می‌کند.

کلید N

وجود کلید N در فرمان خودروهای فرمول یک گیربکس را در حالت خلاص قرار می‌دهد. این امکان، در برخی شرایط و موقعیت‌ها، برای رانندگان بسیار اهمیت دارد.

کلید سبقت

کارکرد فرمان خودروهای فرمول یک مانند خودروهای معمولی نیست. به زبان ساده فرمان این خودروها، شکل تقویت‌شده و بسیار خاص فرمان هستند که راننده را برای حرکت‌های سرعتی کمک می‌کنند. فشردن کلید سبقت روی فرمان، خودرو را در وضعیت فوق‌العاده و بالاترین سرعت خود قرار می‌دهد که کار سبقت گرفتن را برای راننده آسان می‌کند.

دکمه X

گاهی راننده در وضعیتی قرار می‌گیرد که ناچار به خارج‌شدن از مسابقه و رفتن به گاراژ است. دکمه ایکس در چنین شرایطی نقش خودش را ایفا می‌کند و راننده برای بیرون رفتن از خط مسابقه، باید آن را فشار دهد.

کلید pit confirm

وجود کلید pit confirm کمک می‌کند که راننده اطلاعات و شرایط خود را به تیم پشتیبانی منتقل کند. این دکمه نشان‌دهنده این موضوع است که راننده می‌خواهد برای تعویض لاستیک اقدام کند. با فشردن این کلید، تیم پشتیبانی خودشان را برای تعویض لاستیک‌ها آماده می‌کنند.

کلید PL.PIT lane

خودروهای فرمول یک با سرعت باورنکردنی حرکت می‌کنند. اما، برای ورود به حریم گاراژ باید این سرعت به‌خوبی تنظیم شود. فشردن کلید PL.PIT lane، سرعت مطمئن را برای ورود به گاراژ تنظیم می‌کند.

خودرو فرمول یک چیست؟
خودرو فرمول یک چیست؟

کلید صحبت‌کردن

روی فرمان این خودروها، کلیدی به نام کلید صحبت‌کردن یا Talk Buttom وجود دارد که امکان صحبت راننده را با تیم پشتیبانی فراهم می‌کند.

کلید آغاز مسابقه

اگر بادقت به فرمان خودروهای فرمول یک نگاه کنید، می‌بینید که روی آن کلیدی با عنوان RS.Race start وجود دارد که به کلید آغاز مسابقه مشهور است. فشردن این دکمه، تنظیمات کلاج و سیستم ERS را در وضعیت مطلوبی قرار می‌دهد.

درجه‌های فرمان خودروهای فرمول یک

فرمان خودرو فرمول یک دارای درجه‌بندی مخصوصی است که بدون برداشتن دست ازروی فرمان، می‌توان آن‌ها را تغییر داد. هر یک این درجه‌ها کارکرد ویژه‌ای دارند.

درجه ورود و خروج

درجه ورود و خروج یا Entray and Exit کار تنظیم دیفرانسیل را هنگام ورود و خروج پیست برعهده دارد. این درجه، سرعت گردش چرخ‌ها را هنگام پیچیدن تنظیم می‌کند. وجود این درجه در فرمان خودرو بسیار اهمیت دارد و مانع از خوردگی لاستیک‌ها، به دلیل سرعت بالا می‌شود. تنظیم این درجه در خودرو بسیار اهمیت دارد.

درجه پیچ‌های سرعت

درجه پیچ‌های سرعت بالا و پایین به دیفرانسیل مرتبط است. کار این درجه، تنظیم سرعت ورود و خروج در پیچ‌های مختلف است. این درجه، کاربرد کمتری نسبت به درجه ورود و خروج دارد.

درجه تنظیم ترمز

ترمز یکی از اجزای بسیار مهم و اساسی، به‌ویژه در خودروهای فرمول یک است؛ بنابراین کلید درجه تنظیم ترمز اهمیت خاصی دارد. این کلید ترمز‌های جلو و عقب خودرو را تنظیم کرده و تعادل را میان آن‌ها برقرار می‌کند. این درجه میزان استفاده از ترمز را در بخش جلو یا عقب خودرو مشخص می‌کند و راننده این امکان را دارد که در هر لحظه آن را تغییر دهد. تنظیم این تعادل میان دو ترمز، کار آسانی نیست. اما وجود این درجه در فرمان خودرو فرمول یک به‌خوبی کمک می‌کند که این تعادل برقرار شده و کار راننده آسان شود.


در مجله رینگو بخوانید : پایتخت خودروهای سوپر اسپرت کجاست؟


درجه استراتژی

درجه استراتژی نیز از دیگر درجات مهم در فرمان خودروهای فرمول یک است. کاربرد این درجه، کنترل میزان استفاده و ذخیره سیستم ERS یا بازیابی است. رانندگان در شروع حرکت خود، میزان این درجه را روی Start3 تنظیم می‌کنند. زیرا این مقدار بیشترین حد کارایی سیستم بازیابی را دارد.

درجه همه‌کاره یا Multi fanction

درجه همه‌کاره یا حد وسط، مجموعه‌ای از تنظیمات مختلف را در برمی‌گیرد. این تنظیمات شامل تنظیم ترمز سیمی، گشتاور، لاستیک و نوع لاستیک و … می‌شود.

خودرو فرمول یک
خودرو فرمول یک

درجه تنظیم موتور

درجه تنظیم موتور با نام HPP.Hi powertrain شناخته می‌شود و درجه مخصوص تنظیم موتور درون‌سوز V6 است. وجود این درجه موجب تنظیم میزان ترکیب سوخت با هوا، زمان‌بندی و میزان انفجار درون سیلندرها می‌شود.

سخن آخر

فرمان خودروهای فرمول یک‌شکل کامل و بسیار جذاب فرمان خودرو هستند که با امکانات خاص و ویژه، رانندگی در سرعت بالا را برای رانندگان آسان می‌کند. شناخت اجزای مهم فرمان این خودروها، چگونگی کارکرد و اهمیت آن را به‌خوبی نشان می‌دهد. فرمان خودروهای فرمول یک، شبیه به یک جهان عجیب و زیبا هستند که در آن، هر چیزی درست سر جای خودش قرار دارد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا