مشخصات فنی خودرو

از کجا بدانیم عمر صفحه کلاچ تمام شده؟

کلاچ یکی از مهم‌ترین قطعات در خودروهایی با گیربکس دستی است، چرا که موتور را به گیربکس متصل کرده و نیروی محرکه کافی برای خودرو را فراهم می‌کند. علاوه بر این، یکی از قسمت‌های خودرو است که بسته به سبک رانندگی فرد و محیطی که در آن رانندگی می‌کند، امکان سایش بالایی دارد. خودروهایی که عمدتاً در ترافیک شهری سپربه‌سپر حرکت می‌کنند، به‌احتمال زیاد نسبت به خودروهایی که در بزرگراه یا در شرایطی با ترافیک کمتر رانندگی می‌کنند، ساییدگی کلاچ بیشتری خواهند داشت. به طور مشابه، اتومبیل‌هایی که در مسیرهای تپه‌ای یا بلندی‌ها حرکت می‌کنند، نسبت به اتومبیل‌هایی که در دشت‌ها رانده می‌شوند، کمتر دچار ساییدگی کلاچ می‌شوند. اما چگونه می‌توان فهمید که صفحه کلاچ خودرو چه زمانی باید تعویض شود؟ ما در این مقاله از مجله رینگو قصد داریم به این سؤال پاسخ دهیم که نحوه تشخیص زمان تعویض صفحه کلاچ خودرو چگونه است؟ اگر شما نیز می‌خواهید از نحوه زمان تشخیص زمان تعویض صفحه کلاچ خودرو مطلع شوید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

اجزای سیستم کلاچ‌های متعارف

اجزای تشکیل‌دهنده سیستم کلاچ‌های متعارف عبارت‌اند از:

۱. دیسک کلاچ: به گیربکس متصل می‌شود

۲. مکانیسم رهاسازی (مکانیکی یا هیدرولیک)

۳. کابل: بین پدال کلاچ و چنگال متصل می‌شود

۴. اتصال: چنگال را به صفحه فشار متصل می‌کند

۵. صفحه فشار: به دیسک کلاچ متصل می‌شود

۶. فلای ویل: به موتور متصل می‌شود

۷. بلبرینگ پیلوت: محور ورودی و دیسک کلاچ را متصل می‌کند

۸. یاتاقان رها کن یا پرتاب کن

۹. چنگال کلاچ: نیروی بین صفحه فشار و کلاچ را از طریق اتصال تعدیل می‌کند.

علائم ساییدگی کلاچ

ساییدگی کلاچ علائمی دارد که این علائم عبارت‌اند از:

۱. لغزش

۲. لرزش

۳. صدای جیرجیر یا سایش

۴. مشکل در تعویض دنده

که هر یک از این علائم را در ادامه به‌صورت مبسوط تشریح خواهیم کرد.

لغزش

یکی از علائم اولیه فرسوده بودن صفحه کلاچ زمانی است که کلاچ لغزش دارد. متوجه کاهش سرعت در خودرو خواهید شد و دور موتور، بیشتر از حد لازم برای سرعت معین (قبل از هماهنگ‌شدن خودرو) افزایش می‌یابد. این نوع لغزش زمانی اتفاق می‌افتد که تمام مواد اصطکاک روی صفحات کلاچ فرسوده شده و زمان تعویض صفحه اصطکاک کلاچ فرارسیده است. پیامد مشکل لغزش این است که مصرف سوخت خودرو از حالت اقتصادی خارج می‌شود.

چگونه لغزش را بررسی کنیم؟

خودرو را پارک کرده، موتور را خاموش کنید و ترمز دستی را محکم بکشید. سپس خودرو را روشن کنید، پدال کلاچ را فشار دهید و خودرو را روی دنده سه بگذارید. سپس به‌آرامی و بدون شتاب، کلاچ را آزاد کنید. اگر صفحات کلاچ سالم باشند، وسیله نقلیه در صدد است که با درگیرشدن کلاچ حرکت کند و سپس متوقف شود. اما حتی اگر زمانی که کلاچ کامل رها شده است خودرو متوقف نشود، معلوم است که صفحه کلاچ مشکل دارد.

لرزش

یکی دیگر از علائمی که نشان می‌دهد کلاچ شما مشکل دارد، لرزیدن بیش از حد هنگام رهاکردن پدال کلاچ به‌خصوص در سرعت‌های پایین است. این اتفاق ممکن است به دلیل آلودگی روی صفحه کلاچ مانند روغن یا گریس (که معمولاً نباید رخ دهد) یا حتی آب و لجن باشد (اگر در جاده‌های خیس رانندگی کرده باشید). اگر لرزش پس از مدتی حرکت‌کردن برطرف شود مشکل جدی نخواهد بود، اما اگر این لرزش همچنان باقی بماند، می‌تواند به این معنی باشد که صفحه فشار کلاچ فرسوده شده و صفحه اصطکاک کلاچ را به‌درستی به چرخ فلای ول موتور فشار نمی‌دهد. گاهی اوقات نیز تنظیم نامناسب موتور و جعبه‌دنده به دلیل بد بودن پایه موتور یا پایه جعبه‌دنده، علائم مشابهی دارد.

صدای جیرجیر یا سایش

گاهی اوقات وقتی پدال کلاچ را فشار می‌دهید و سپس آن را رها می‌کنید، صدای جیرجیر از ناحیه موتور یا جعبه‌دنده شنیده می‌شود. به نظر می‌رسد که خلخال‌ها به طور بسیار ضعیفی به صدا در می‌آیند. وقتی پدال کلاچ را فشار می‌دهید، این صدا معمولاً از بین می‌رود، اما به‌محض رهاکردن کلاچ دوباره این صدا به گوش می‌رسد. گاهی اوقات نیز صدای سایش یا جیرجیر عمیق‌تری خواهید شنید. این نشانه‌ای از فرسودگی بلبرینگ آزادکننده کلاچ است. درحالی‌که فقط بلبرینگ کلاچ (clutch release bearing) را می‌توان تعویض کرد، اگر به‌موقع بررسی نشود، می‌تواند منجر به خم‌شدن چنگال کلاچ شود (مکانیسمی که کلاچ را داخل محفظه کلاچ هل می‌دهد یا رها می‌‌کند)، و در نتیجه باعث خرابی صفحه فشار خواهد شد. سپس انگشتان روی صفحه خم می‌شود و در نتیجه کل مجموعه کلاچ تغییر می‌کند.

مشکل در تعویض دنده

مشکل دیگری که نشان‌دهنده خرابی کلاچ است، زمانی رخ می‌دهد که در تعویض دنده حتی پس از فشاردادن کلاچ رخ می‌دهد. دنده یا از جابه‌جایی از یک دنده معین به حالت خلاص امتناع می‌ورزد و یا از حرکت راحت دنده خلاص به دنده دیگر جلوگیری می‌کند. حتی اگر حرکت کند، با صدای خرخرکردن یا رنده‌کردن همراه خواهد بود. این به این دلیل است که کلاچ به طور کامل رها نمی‌شود، حتی اگر پای خود را روی پدال را فشار داده باشید. این نوع مشکل معمولاً به خرابی صفحه کلاچ مربوط نمی‌شود، بلکه در عوض نشان‌دهنده خمیدگی دوشاخ کلاچ، نشتی سیلندر برده (در مورد سیستم کلاچ هیدرولیک) یا اتصال کابل کلاچ که بد تنظیم شده است، در کلاچ‌های مکانیکی اشاره دارد. می‌توان آن را با یک تنظیم ساده در اتصالات مکانیکی یا با بررسی و تعویض سیلندر و سیال کلاچ در سیستم‌های کلاچ هیدرولیک مرتب کرد.

دلایل احتمالی ارتعاش یا چارتینگ صدا

دلایل احتمالی ارتعاش یا چاترینگ صدا عبارت‌اند از:

۱. آستر دیسک کلاچ (مواد اصطکاک) فرسوده شده است

۲. پوشش دیسک کلاچ سوخته یا آلوده به روغن است

۳. دیسک کلاچ تیره شده

۴. هاب دیسک کلاچ با خطوط فرسوده

۵. صفحه فشار یا فلای ول تاب‌خورده

۶. فنر دیافراگم صفحه فشار ضعیف شده یا انگشتی آن شکسته شده است

۷. صفحه فشار با نقاط داغ

۸. یاتاقان پایلوت فرسوده شده یا آسیب‌دیده است

۹. فلای ول فرسوده شده است.

مواردی که باید هنگام کارکردن مکانیسم آزادسازی کلاچ هیدرولیک باید بررسی کرد

هنگام کارکردن مکانیسم آزادسازی کلاچ هیدرولیک، موارد زیر را بررسی کنید:

۱. هوای موجود در سیستم هیدرولیک

۲. سطح سیال موجود در مخزن

۳. نشتی شلنگ یا لوله

۴. اتصال نشتی

۵. سیلندر اصلی؛ خطای درزگیر سوپاپ مرکزی

۶. سیلندر؛ نشت آب‌بند اولیه پیستون.

سخن پایانی

در این مقاله از مجله رینگو به بررسی علائم تعویض صفحه کلاچ پرداختیم. همان‌طور که در طول نوشته نشان دادیم، علائم مختلفی وجود دارد که با مشاهده آنها باید به فکر تعویض یا تعمیر صفحه کلاچ باشید. سیستم کلاچ بخش بسیار مهمی از خودروی شما است که در صورتی خرابی یا داشتن مشکل، می‌تواند خطرات بسیاری برای سیستم شما ایجاد کند؛ بنابراین بهتر است در صورت مشاهده هرکدام از علائم، به یک مکانیک حرفه‌ای مراجعه کنید. امیدواریم مطالعه این نوشته برای شما مفید بوده باشد.


در مجله رینگو بیشتر بخوانید:

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا