آموزشی

تایر گیاهی | آشتی با محیط‌زیست در دل جهان مدرن

اگرچه هنوز هم اغلب ماشین‌ها در جهان از تایرهای مصنوعی ساخته شده از کربن، استفاده می‌کنند؛ اما با توجه به مواد تشکیل دهندهٔ این لاستیک‌ها و فرایند ساخت آن‌ها، جایگزین کردن محصولی که آسیب کم‌تری به محیط‌زیست بزند، ضروری به نظر می‌رسد. تایر گیاهی محصولی ساخته شده از بوته‌های صحرایی است که بیشتر در مالزی، اندونزی و تایلند تولید می‌شود. در این مطلب از مجله رینگو تایر گیاهی و روند شکل‌گیری آن را شرح داده‌ایم.

تایر گیاهی چیست؟

تایرهای گیاهی جایگزین خوبی برای تایر مصنوعی هستند. چرا که تایر مصنوعی از منابع نفت خام و کربن تهیه شده و آسیب‌های جدی و جبران‌ناپذیری به محیط‌زیست وارد می‌کنند. تایر گیاهی اغلب از درخت هوآ برزیلینسیس، درخت بالاتا و درخت ساپوریلا ساخته می‌شود. با توجه به این‌که در کشور‌های آمریکایی بیماری‌های قارچی و آفتی گیاهان بسیار زیاد است، این درخت‌ها بیشتر در کشورهای اروپایی و آسیایی پرورش داده می‌شوند.

برای بارور شدن این سه درخت و تهیه لاستیک از آن‌ها، حدود هفت سال زمان لازم است. البته نکتهٔ خیلی مهم این است که باروری این درختان دائمی نبوده و هر درخت به مدت چند سال پیاپی قابل بهره‌برداری است. تا پیش از جنگ جهانی دوم، کشت این گیاهان و تهیه لاستیک از آن‌ها، محدود و گاه‌به‌گاه بود. اما در طول دوره جنگ جهانی دوم، تولید لاستیک گیاهی به شکل چشم‌گیری افزایش یافت. در حال حاضر این درختان سالانه بالغ بر سه هزار کیلوگرم در هر هکتار باردهی دارند.

تایر گیاهی پس از تهیه لاستیک گیاهی از صمغ این درختان تهیه می‌شود. در واقع بعد از مرحلهٔ لاستیک‌سازی، لاستیک‌ها را به کارخانه‌های تایرسازی می‌فرستند تا تایر گیاهی استاندارد تولید شود.

در مجله رینگو بخوانید : لاستیک مناسب برای خودرو مزدا 3 | انتخابی ایمن برای یک خودروی محبوب

لاستیک گیاهی چگونه تهیه می‌شود؟

برای این‌که صمغ درخت را بدون دورریز جمع کنند، پوست درخت را به گونه‌ای جدا می‌کنند که صمغ کم‌کم در فنجان‌های کوچک جمع شود. این فنجان‌ها مدام در حال تعویض هستند. علت کوچ بودن فنجان‌ها این است که هم خوب به درخت متصل شوند و هم برای ممانعت از آلودگی صمغ و فاسد شدن آن، سریع صمغ به دست آمده را جمع کنند. با این تفاسیر نمی‌توان از ظروفی بزرگ‌تر از فنجان استفاده کرد.

روش سنتی تهیه لاستیک گیاهی این است که صمغ‌های به دست آمده را به محلی تمیز منتقل کرده و صاف می‌کنند. سپس به آن‌ها آمونیاک می‌افزایند تا از فسادشان جلوگیری کنند. در مرحلهٔ بعد که به فرایند انعقاد معروف است با اضافه کردن اسیدها و نمک‌های مخصوص، لاستیک را جدا می‌کنند. در این مرحله لاستیک شبیه به یک توپ خمیری و سفید رنگ است. در آخرین مرحله، توپ خمیری را با غلتک به شکل ورقه‌هایی منظم درآورده و آن‌ها را خشک می‌کنند. این‌جا، همان مرحله‌ای است که لاستیک‌های به دست آمده را به کارخانه‌های تایرسازی می‌فرستند.

در روش نوین برای تهیه لاستیک گیاهی از دستگاهی استفاده می‌کنند که دارای دو غلتک دوّار است. این غلتک‌ها در جهت مخالف یکدیگر چرخیده و صمغ خارج شده از درخت را تبدیل به دانه می‌کنند. طی چند ساعت، دانه‌های تهیه شده را در خشک‌کن‌های مکانیکی، خشک می‌کنند. حالا نوبت ارسال لاستیک‌ها به کارخانهٔ تایرسازی است.

حدود ۴۰ درصد از لاستیک‌های گیاهی جهان برای تهیه تایر گیاهی استفاده می‌شود. طی سال‌های اخیر و با افزایش تقاضا در بازار این تایرها، هر سال مقدار بیشتری از لاستیک‌های گیاهی راهی کارخانه‌های تایرسازی می‌شوند. با این حال، شرکت‌های سازندهٔ لاستیک گیاهی ادعا کرده‌اند که تا سال ۲۰۲۵ تولیدات خود را چند برابر کرده و برای ساخت تایرهای گیاهی هیچ مشکلی به وجود نخواهد آمد.

جمع‌بندی

همهٔ ما خوب می‌دانیم که لاستیک‌های مصنوعی، نفس زمین را بریده‌اند. گرچه سال‌های زیادی است که لاستیک گیاهی وارد بازار شده است؛ اما عمر استفاده از این لاستیک‌ها برای ساخت تایر گیاهی حدود یک قرن است. این در حالی است که تایرها بیشترین مصرف‌کنندگان لاستیک هستند. در حقیقت ما با استفاده از تایرهای گیاهی می‌توانیم کمکی شایان به محیط زیست، زمین و خودمان بکنیم.

فروشگاه اینترنتی رینگو با کسب نماد اعتماد الکترونیکی، جزو معدود فروشگاه‌هایی است که تایرهای مرغوب گیاهی را به مشتریان خود عرضه می‌کند. برای تهیهٔ تایر گیاهی به سایت رینگو مراجعه کرده و یا با شماره ۰۲۱۸۸۵۱۹۶۵۰ تماس بگیرید.

ما در تمام مراحل خرید کنار شما هستیم و با مشاوره رایگان در تیم فروش و پشتیبانی کمک می‌کنیم بهترین‌ها را انتخاب کنید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا