آموزشی

ترمز روی برف و یخ؛ چگونه ایمنی خود را در جاده‌های زمستانی تامین کنیم؟

در زمان بارش برف باید صبر و دقت زیادی هنگام رانندگی داشت، خصوصاً رانندگان کم‌تجربه‌تر باید بیشتر توجه کنند که در اثر یخ‌زدگی حاصل از بارش برف دچار سوانح رانندگی نشوند؛ چرا که هنگام بارندگی برف و یخ‌بندان دید رانندگان ممکن است کم می‌شود و احتمال رخ‌دادن اتفاقات خطرناک وجود دارد. در این شرایط چسبندگی و میزان اصطکاک لاستیک‌های خودرو روی برف و زمین یخ‌زده کم می‌شود، مخصوصاً اگر خودرو دارای لاستیک زمستانی نباشد. در این مقاله از مجله رینگو به موضوع ترمزکردن روی برف و یخ، چگونگی ترمزگرفتن، راهکارها و تمامی آنچه که باید دراین‌رابطه بدانید، خواهیم پرداخت. اگر شما نیز می‌خواهید چگونگی ترمزکردن روی برف و یخ و راهکارها و تمامی آنچه را که دراین‌رابطه لازم است بدانید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

چگونه باید روی برف و یخ ترمز کرد؟

در وهله اول پیشنهاد می‌کنیم که تا آنجایی که می‌توانید در زمان بارش برف و یخ‌بندان رانندگی نکنید؛ اما درصورتی‌که به هر دلیلی ناچارید که از خودروی شخصی در این شرایط استفاده کنید، ابتدا چک کنید که خودروی شما سیستم ترمز ABS دارد یا نه؟ وجود سیستم ترمز ABS در روش‌های ترمزگرفتن شما در شرایط بارش برف و یخ‌بندان، تأثیر زیادی دارد.

در این بخش می‌خواهیم راهکارهای ترمزکردن روی برف و یخ را نام ببریم. این راهکارها عبارت‌اند از:

۱. حتی‌الامکان از ترمزگرفتن اضطراری پرهیز کنید

۲. حتماً از سیستم ترمز ABS استفاده کنید

۳. از روش ترمزگیری آستانه استفاده کنید

در ادامه به تشریح مبسوط هر یک از این سه راهکار خواهیم پرداخت.

چگونه باید روی برف و یخ ترمز کرد؟
چگونه باید روی برف و یخ ترمز کرد؟

۱. حتی‌الامکان از ترمزگرفتن اضطراری پرهیز کنید

ابتدا باید دقت داشته باشید که با فاصله ایمنی نسبت به خودروهای جلویی رانندگی کنید و به لحاظ زمانی حداقل فاصله‌ای ۸ ثانیه‌ای با خودروی جلویی خود داشته باشید. گفتنی است که هرچه دما کمتر باشد، مدت‌زمان این فاصله باید افزایش پیدا کند. برای محاسبه این فاصله‌های زمانی می‌توانید یک نقطه ثابت همچون علائم کنار جاده را در نظر بگیرید و از لحظه‌ای خودروی جلویی شما از آن می‌گذرد و تا رسیدن شما به آن نقطه این زمان باید سپری شود.

انتخاب لاستیک مناسب هم در این روش مؤثر است. در شرایط بارش برف و یخ‌زدگی و یا نقاط سردسیر، استفاده از لاستیک‌های زمستانی که دارای عاج‌های عمیقی هستند، موجب کشش بیشتر خودرو در هنگام رانندگی می‌شوند و از لغزندگی، تصادف و سایر خطرات احتمالی جلوگیری می‌کنند. البته استفاده از لاستیک‌های چهارفصل هم می‌تواند مؤثر باشد.

درهرصورت رانندگی آرام و کنترل شده لازم است و می‌تواند کمک بسیاری در عدم لغزش خودرو و ایجاد سوانح کند. حتی با رعایت موارد بالا، بازهم باید در شرایط بارش برف و یخ‌زدگی، سعی کنید سرعتتان را بالاتر از ۷۲ کیلومتر بر ساعت نبرید. با رعایت این امکان عکس‌العملتان در صورت بروز حادثه بیشتر می‌شود.

۲. حتماً از سیستم ترمز ABS استفاده کنید

کنترل کنید خودرویی که می‌خرید دارای سیستم ترمز ABS باشد. وجود سیستم ترمز ABS موجب می‌شود که راحت‌تر بتوانید رمان را بچرخانید؛ بنابراین هنگام رانندگی نیز دقت داشته باشید که دستانتان همیشه روی فرمان باشد و فرمان را از کنار بگیرید و دستانتان در موقعیت ساعت ۳ و ساعت ۹ باشد.

دراسرع‌وقت ترمز بگیرید. هرچند که سیستم ترمز ABS از قفل‌شدن چرخ‌های خودروی شما پیشگیری می‌کند، اما در شرایط بارش برف و یخ‌زدگی نسبت به سیستم‌های ترمز معمولی عملکرد ضعیف‌تری دارد.

در استفاده از سیستم ترمز ABS باتوجه‌به اینکه شما نیازی به فشردن مکرر پدال ترمز ندارید، باید دقت کنید که پای خود را محکم روی پدال فشار بدهید تا ترمز ABS وارد مدار شده و مانع از قفل‌شدن چرخ‌ها شود. در این حالت ممکن است حس کنید پدال ترمز پس می‌زند و لرزش‌های شدیدی حس کنید؛ اما جای نگرانی نیست.

با همه این احوال، ترمزکردن صرف کافی نیست و باید دقت داشته باشید که با فرمان‌دادن نرم از برخورد جلوگیری کنید. دقت کنید که با شدت فرمان را نچرخانید که این موجب لغزیدن و انحراف خودروی شما می‌شود و چرخ‌ها کشش نخواهند داشت و ممکن است سانحه‌ای پیش بیاید.

۳. از روش ترمزگیری آستانه استفاده کنید

ضمن اینکه باید بررسی کنید که خودروی شما دارای سیستم ترمز ABS باشد، هنگام ترمزگرفتن کاملاً خونسرد باشید. وقتی می‌خواهید ترمز بگیرید، پاشنه پای خود را روی زمین قرار دهید. به نرمی و به‌صورت پایدار با پنجه پا پدال ترمز را فشار دهید. در این حالت متوجه خواهید شد که بازخورد ترمز متفاوت است. فقط در جهتی که می‌خواهید به خودروی خود فرمان دهید.

ترمزگیری آستانه
ترمزگیری آستانه

کلام آخر

رانندگی در شرایط بارندگی برف و یخ‌زدگی شرایط سختی دارد که بیشتر توصیه می‌شود حتی‌الامکان از آن دوری کنید. ترمزکردن روی فضای یخ‌زده و در شرایط بارندگی برف راهکارها و روش‌های خاص خود را دارد. شما با دانستن این راهکارها و جزئیات مربوط به آن‌ها خواهید توانست خودروی خود را هنگام بارندگی برف و شرایط یخ‌زده و لغزنده خودروی خود را به‌خوبی کنترل کنید و از بروز حوادث و سوانح ناگوار جلوگیری کنید. ما در این مقاله تلاش کردیم راهکارهای مختلفی برای رانندگی و ترمزکردن روی برف و یخ را به شما آموزش دهیم. امیدواریم از مقاله نهایت استفاده را برده باشید.


در مجله رینگو بیشتر بخوانید:

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا