معرفی خودرو

بررسی نسل اول تا سوم کیا سورنتو | Kia Sorento

در اینجا ماشینی وجود دارد که به اندازه کافی جادار است که برای هفت نفر صندلی فراهم کند اما نه آنقدر بزرگ که ماشین های دیگر را در گاراژ ازدحام کند. کیا سورنتو یک شاسی بلند کلاس J یا متوسط ​​است که از سال 2002 تا به امروز توسط کیا موتورز تولید می شود.

این پیشرانه در موتور بنزینی که چرخ های جلو را به حرکت در می آورد و در دیزلی که هر چهار چرخ را به حرکت در می آورد موجود است.

این خودرو که مرتباً در محافل روزنامه‌نگار خودرو در رتبه اول قرار دارد، اخیراً به عنوان “بهترین شاسی بلند سه ردیفه برای پول” در سال 2019 شناخته شده است. این جایزه از US News & World Report گرفته شده است که همچنین آن را با کارت امتیازی رتبه ششم شاسی بلند متوسط ​​را به خود اختصاص داده است. از 8.1 بر 10.

این SUV متوسط، همچنین به عنوان SUV سایز متوسط ​​یا کراس اوور SUV سایز متوسط ​​طبقه بندی می شود، در طول سه نسلی که در حال تولید بوده است، پیشرفت های زیادی داشته است. بیایید ببینیم که چگونه در 17 سال تغییر کرده است.

کیا سورنتو نسل اول: 2002–2009

کیا اولین سورنتو را به عنوان یک SUV کامپکت بدنه روی فریم با پنج صندلی ساخت و آن را در سال 2002 روانه بازار کرد. این در زمانی اتفاق افتاد که کیا مجبور شد تولید نسل اول اسپورتیج را به دلیل افت کیفیت و در نهایت افت بازار متوقف کند.

سورنتو جای خالی بازار اسپورتیج را پر کرد اما خود را به عنوان یک آپشن بهبود یافته کیا متمایز کرد. این خودرو به صورت استاندارد با دو کیسه هوای جلو و پرده جانبی، ABS، کمربندهای ایمنی پیش کشنده برای صندلی های جلو، کروز کنترل، ایموبلایزر موتور، ترمزهای دیسکی 4 چرخ، قفل مرکزی از راه دور، آینه و شیشه های برقی، فرمان برقی، چراغ های مه شکن، تهویه مطبوع، رادیو/CD با 8 بلندگو، قفسه سقف و آلیاژهای 16 اینچی. وقتی صحبت از تریم استاندارد به میان آمد، اصلاً خیلی اسپارتانی نیست.

پیشرانه و تریم

یک موتور 3.5 لیتری (مشخصات زیر را ببینید) قدرت را به چرخ های عقب یا هر چهار چرخ از طریق دو انتخاب گیربکس به شرح زیر می رساند:

موتور 3.5 لیتری G6AU سیگما V6 بنزینی متصل به گیربکس 4 سرعته اتوماتیک یا 5 سرعته دستی (با حداکثر توان 145 کیلووات در 5500 دور در دقیقه و حداکثر گشتاور 295 نیوتن بر متر در 4800 دور در دقیقه)

یک سال پس از تولید اولیه، نسخه 5 سرعته خودکار جایگزین گزینه گیربکس 4 سرعته خودکار شد.

اکثر بازارها دو تریم برای سورنتو دریافت کردند. برای خریداران استرالیایی، تنها تریم پایه تا سال 2004 در دسترس بود، زمانی که کیا یک درجه تریم به نام اوپن استرالیا را برای یک سال ارائه کرد. این خودرو با همان موتور متصل به گیربکس 4 سرعته خودکار و ارتقاهای زیر عرضه شد: تهویه مطبوع دو منطقه ای، تودوزی چرمی، سانروف برقی، سیستم صوتی درجه یک با 10 بلندگو، و ویژگی های داخلی چوبی.

در سال 2006، کیا یک درجه با مشخصات بالاتر به نام مدار جهانی را معرفی کرد که با این موتور کاملاً جدید عرضه شد:

موتور بنزینی 3.8 لیتری G6DA لامبدا V6 متصل به گیربکس 5 سرعته اتوماتیک (با حداکثر توان 196 کیلووات در 6000 دور در دقیقه و حداکثر گشتاور 353 نیوتن بر متر در 4500 دور در دقیقه)

بسته جدید سی دی را با یک پخش کننده دیسک ویدیوی دیجیتال جایگزین کرد و یک نوار نوج اضافه کرد. سورنتو همچنین به‌روزرسانی‌های مکانیکی از جمله توزیع الکترونیکی نیروی ترمز و دیفرانسیل لغزش محدود را دریافت کرد.

تعمیرات اساسی موتور در سال بعد با معرفی دو موتور دیگر با مشخصات زیر ادامه یافت:

موتور بنزینی 3.3 لیتری G6DB لامبدا V6 (180 کیلووات، 309 نیوتن ⋅ متر)

موتور 2.5 لیتری دیزل (125 کیلووات، 392 نیوتن ⋅ متر)

هر دو پیشرانه در گیربکس های 5 سرعته اتوماتیک استاندارد و چندین تریم بالاتر موجود بودند. پیشرفت‌ها شامل آلیاژهای 17 اینچی و سیستم کنترل کشش تریم EX، دیفرانسیل لغزش محدود تریم LX و سانروف برقی و اسپویلر عقب تریم EX-L از جمله ویژگی‌های برجسته می‌شوند.

در سال 2009 آخرین نسل از سورنتو قبل از اینکه به یک SUV متوسط ​​سه ردیفه ارتقا یابد، مشاهده شد.

ایمنی

IIHS مدل 2003 سورنتو را از نظر ایمنی آزمایش کرد و امتیاز کلی ضعیف 1/5 را به دست آورد، که عمدتاً به دلیل محافظت ناکافی ارائه شده از نظر ضربه های جانبی و پشت سری ها و صندلی ها بود.

IIHS مجدداً در سال 2007 به آن امتیاز داد و رتبه کلی آن به طور چشمگیری به 4/5 بهبود یافته است. با این حال، همچنان در محافظت در برابر ضربه های جانبی ضعیف عمل می کند.

کیا سورنتو نسل دوم: 2010-2014

اگرچه سورنتو برای نسل دوم خود به طور قابل توجهی تغییر کرد، اما همچنان یک SUV بی معنی با توانایی های آفرود و یدک کشی چشمگیر باقی ماند. همانطور که ظاهر قدیمی خود را از بین برد، از جلوپنجره بینی ببری متمایز کیا استفاده کرد. استایل جدید بدون تردید امضای پیتر شرایر روی آن نوشته شده بود. سورنتو اولین خودرویی بود که سیستم اطلاعاتی-سرگرمی و ارتباطات درون خودروی کیا را با نام تجاری جدید UVO ارائه کرد.

از ما بخرید

پیشرانه و تریم

سورنتو جدید از ساختار بدنه روی فریم خود فاصله گرفته است. اکنون بر اساس یک قاب unibody ساخته شده و با استفاده از فناوری های جدید و یک پلت فرم متفاوت طراحی شده است. همچنین کیا آن را به‌عنوان دیفرانسیل جلو و چهار چرخ متحرک، به‌جای گزینه‌های دیفرانسیل عقب و چهار چرخ قبلی، مهندسی مجدد کرده است. دو موتور 4 سیلندر جدید – بنزینی و دیزلی – برای اولین نسخه از سورنتو نسل دوم ارائه شد. بعداً یک موتور V6 جایگزین یکی از نیروگاه های I4 شد. در زیر مشخصات آنها آمده است:

موتور بنزینی 2.4 لیتری Theta II I4، 6 سرعته اتوماتیک (128 کیلووات، 226 نیوتن متر) – فقط در تریم های سطح پایه Si FWD و 4WD موجود است. در سال 2011 متوقف شد

موتور 2.2 لیتری R-Line CRDi I4 دیزل، 6 سرعته اتوماتیک یا 6 سرعته دستی (145 کیلووات، 436 نیوتن متر) – فقط به صورت 4WD و در تریم های Si، SLi (فقط خودکار) و پلاتینیوم موجود است.

موتور 3.5 لیتری لامبدا II V6 بنزینی، 6 سرعته اتوماتیک (204 کیلووات، 336 نیوتن ⋅ متر) – فقط در تریم FWD و Si موجود است. در سال 2011 موتور 2.2 لیتری را جایگزین کرد

چندین گرید تریم در سال های بعد (2012-2014) ارائه شد اما بدون تغییر قابل توجهی در مکانیک و موتور. در حالی که گیربکس 6 سرعته دستی در بازارهای دیگر متوقف شد، همچنان در استرالیا موجود بود. سورنتو در سال 2014 تغییراتی از جمله چراغ‌های عقب جدید و پنل کنترل ارتقا یافته دریافت کرد.

ایمنی

سورنتو نسبت به رتبه قبلی IIHS که 1/5 تا 5/5 ستاره بود، بسیار پیشرفت کرده است و نشان Top Safety Pick را از همان موسسه کسب کرده است. هم ANCAP و هم Euro NCAP از نظر ایمنی به آن پنج ستاره داده اند.

این نه تنها به دلیل ویژگی های محافظتی خود مورد تحسین قرار گرفت. به عنوان مثال، مجله Autocar نیوزیلند، به دلیل موتور کلاس جهانی و ظاهر عالی، به آن SUV سال اعطا کرد.

کیا سورنتو نسل سوم: 2015–اکنون

نسل سوم سورنتو در سال 2014 معرفی شد و اولین بار در نمایشگاه خودروی پاریس 2014 به نمایش درآمد. این پلت فرم مشترک با کارناوال دارد. همانطور که در نسل دوم، به عنوان یک SUV موتور جلو، چرخ جلو یا تمام چرخ متحرک طراحی شده است. فاصله بین دو محور طولانی تری دارد، می توان آن را به صورت پنج یا هفت نفره پیکربندی کرد و اکنون برای بهبود هندلینگ کمی پایین تر روی زمین قرار گرفته است.

پیشرانه و تریم

در زیر موتورهای موجود در استرالیا آمده است (همه تریم و ترکیبات موتور به صورت استاندارد با گیربکس 6 سرعته اتوماتیک عرضه می شوند):

موتور 3.3 لیتری لامبدا II V6 بنزینی (199 کیلووات، 318 نیوتن ⋅ متر) – در دسترس برای همه سطوح اما فقط به صورت 4WD

موتور دیزلی 2.2 لیتری CRDi I4 (147 کیلووات، 441 نیوتن‌متر) – برای تریم‌های پایه و متوسط ​​و فقط به صورت FWD موجود است

تا سال 2018، تمامی نسخه ها به صورت استاندارد با گیربکس 8 سرعته اتوماتیک عرضه می شوند. جدیدترین خط تولید (2019) توسعه یافته است و اکنون شش سطح تریم را ارائه می دهد که همه در چهار چرخ و دیفرانسیل جلو در دسترس هستند.

جدیدترین پیشنهاد از نسل سوم سورنتو، اصل طراحی کیا را با ارائه محتوای ارزشمند در قبال پول تجسم می‌دهد. بدون شک از گریل دماغه ببر گرفته تا اسپویلر عقب یکپارچه HMSL شیک است.

از آنجایی که خط سقف به سمت عقب شیب دارد، با دسترسی به ردیف سوم فضای سر کاهش می یابد، اما دو ردیف اول فضای زیادی دارند. دو صندلی آخر که دارای دو جا لیوانی، دریچه‌های تهویه مطبوع اختصاصی و کنترل‌های فن هستند، برای کودکان کوچک راحت هستند. پکیج رده بالا با گرمکن صندلی های جلو و ردیف دوم و همچنین فرمان گرم شونده ارائه می شود. دستگیره چرمی تعویض دنده، فرمان چرمی و تودوزی چرمی همگی فضای داخلی خوبی را ایجاد می کنند.

ایمنی

ANCAP کیا سورنتو 2017 را با 5 ستاره با امتیاز تقریباً عالی 36.62 از 37 رتبه بندی کرده است. این کیا در دو تست – تست ایمنی تصادف با قطب و برخورد جانبی – نمرات عالی را به دست آورد.

مجله رینگو را به طور منظم برای آخرین بررسی های خودرو و اخبار صنعت بررسی کنید!


در مجله رینگو بیشتر بخوانید :
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا