معرفی خودرو

تفاوت خودروی های هیبریدی، پلاگین هیبریدی، برقی در چیست؟

 نحوه کار آنها و مزایا و معایب

با هزاران وسیله نقلیه موجود در موجودی ما، ما اینجا هستیم تا به شما کمک کنیم تحقیقات خودرو را برای شما آسان تر کنیم. ما با کارشناسان بررسی خودرو از ادموندز همکاری کرده‌ایم تا در مورد آنچه که در زمان خرید کامیون یا ماشین مهم است، بررسی کنیم.

فروش خودروهای الکتریکی در چند سال گذشته به طرز چشمگیری افزایش یافته است، اما افزایش محبوبیت خودروهای دارای موتور الکتریکی فقط شامل خودروهای برقی با باتری (BEV) مانند تسلا مدل 3 یا هیوندای آیونیک 5 نمی شود . همچنین شامل خودروهای هیبریدی مانند تویوتا پریوس ، پلاگین هیبریدی (PHEV) مانند کیا نیرو و خودروهای هیدروژنی مانند تویوتا میرای است . ما قصد داریم به بررسی هر نوع وسیله نقلیه بپردازیم تا بهتر بفهمیم چه چیزی مشترک این خودروها است و چه چیزی آنها را متمایز می کند.

خودروی هیبریدی چیست؟

یک خودروی هیبریدی دارای یک موتور گازسوز است، اما برای راه اندازی تنها به آن موتور گازی متکی نیست. هیبریدی ها دارای موتورهای الکتریکی هستند که با باتری کار می کنند. این موتورها می توانند به تنهایی خودرو را با سرعت پایین برای مدت زمان کوتاهی به حرکت درآورند یا به همراه موتور گازی کار کنند تا قدرت اضافی ایجاد کنند. هنگامی که ترمز را فشار می دهید، موتورهای الکتریکی نیز به عنوان ژنراتور عمل می کنند و سرعت خودرو را کاهش می دهند و برق ذخیره شده در باتری تولید می کنند. برخی از هیبریدی ها نیز از موتور بنزینی برای کمک به شارژ باتری استفاده می کنند. از نمونه‌های هیبریدی می‌توان به لکسوس ES 300h و کیا اسپورتیج هیبریدی اشاره کرد .

خودروی هیبریدی پلاگین چیست؟

یک خودروی الکتریکی هیبریدی پلاگین یا PHEV نیز از یک موتور گازسوز در کنار یک موتور الکتریکی و یک بسته باتری استفاده می کند. با این حال، اینجا جایی است که یک PHEV متمایز می شود: باتری آن به اندازه ای بزرگ است که به وسیله نقلیه اجازه می دهد تا زمانی که شارژ کافی در باتری داشته باشد، در حالت تمام الکتریکی رانندگی کند. برخی از PHEV ها، مانند تویوتا راو4 پرایم ، با یک بار شارژ می توانند بیش از 40 مایل را طی کنند. خبر خوب این است که اگر فراموش کرده اید PHEV خود را به برق وصل کنید، مشکلی نیست – وقتی باتری آن خالی می شود، به سادگی مانند یک هیبرید معمولی عمل می کند.

خودروی پیل سوختی هیدروژنی چیست؟

این خودروها نیازی به بنزین ندارند و مجبور نیستید آنها را به برق بزنید. این خودرو هنوز یک خودروی الکتریکی است، اما به جای استفاده از باتری برای ذخیره انرژی، از هیدروژن استفاده می کند. وسایل نقلیه پیل سوختی را می توان به سرعت، تقریباً به همان سرعتی که یک خودروی بنزینی کار می کند، با هیدروژن پر کرد. سپس پیل سوختی الکترون‌ها را از هیدروژن جدا می‌کند تا موتور الکتریکی را تامین کند. با این حال، آنها به طور گسترده در دسترس نیستند، زیرا خودروهای سلول سوختی هیدروژنی فعلی مانند تویوتا میرای، هیوندای نکسو و هوندا کلاریتی در حال حاضر فقط در کالیفرنیا فروخته می شوند

وسیله نقلیه الکتریکی چیست؟

یک وسیله نقلیه الکتریکی، که گاهی اوقات به عنوان خودروی برقی باطری، BEV یا به سادگی یک EV شناخته می شود، به هیچ وجه از بنزین استفاده نمی کند. در عوض برای قدرت خود به باتری و موتور الکتریکی متکی است. خودروهای برقی رایج اولیه مانند نیسان لیف حداکثر برد کمتر از 100 مایل داشتند، اما این روزها، خودروهای الکتریکی مدرن‌تر و شاسی‌بلندها معمولاً 250 مایل برد دارند. برخی، مانند مرسدس بنز EQS و BMW iX ، برد بیش از 350 مایل را ارائه می دهند و Lucid Air حتی می تواند به گونه ای پیکربندی شود که بیش از 500 مایل برد تخمینی EPA را ارائه دهد.

تفاوت بین هیبریدی و پلاگین هیبریدی چیست؟

تفاوت عمده بین هیبریدی و پلاگین هیبریدی این است که با شارژ منظم PHEV، بیشترین سود را خواهید داشت. هر دو وسیله نقلیه را می توان تنها با گذاشتن بنزین در باک رانندگی کرد. با این حال، اگر به طور منظم PHEV خود را شارژ می کنید، می توانید با رانندگی در حالت EV هزینه سوخت خود را به میزان قابل توجهی کاهش دهید. این یک صرفه جویی در هزینه مهم است زیرا اکثر هیبریدهای پلاگین بیش از همتایان هیبریدی معادل خود هزینه دارند.

مزایا و معایب هیبریدها و هیبریدهای پلاگین

طرفداری: مصرف سوخت عالی و بدون دردسر

خودروهای هیبریدی و پلاگین هیبریدی الکتریکی (PHEV) بدون تغییر در سبک زندگی که با تغییر به یک وسیله نقلیه کاملاً برقی همراه است، مسافت پیموده شده بنزین بسیار خوبی دارند. هیبریدی‌هایی مانند تویوتا پریوس می‌توانند حداکثر 57 مایل در هر گالن را طی کنند، در حالی که PHEV‌هایی مانند Kia Niro Plug in می‌توانند بیش از 50 مایل در کیلوگرم و در حالت تمام الکتریکی بیش از 30 مایل را طی کنند.

طرفدار: PHEV ها برد کافی فقط برقی برای رفت و آمدهای متوسط ​​دارند

میانگین رفت و آمد حدود 20 مایل یک طرفه است، و PHEV های جدیدتر محدوده کافی فقط برقی را برای پوشش دادن آن رفت و آمد بدون سوختن بنزین ارائه می دهند. اگر شارژ در محل کار یک گزینه است، یا اگر رفت و آمد کوتاهی دارید، ممکن است بتوانید بیشتر رانندگی معمولی خود را بدون روشن شدن موتور بنزینی خود انجام دهید.

حرفه ای: بدون اضطراب محدوده با هیبرید یا PHEV

چه در حال رانندگی با خودروی هیبریدی مانند هوندا اینسایت باشید، چه با خودروی PHEV مانند کیا نیرو، دیگر نگران خالی کردن باتری خود نخواهید بود. شما هنوز هم باید در ماشین بنزین بزنید، چون مستر فیوژن فقط در فیلم ها وجود دارد. اما اگر برای پرش به یک وسیله نقلیه کاملاً الکتریکی آماده نیستید، یک خودروی هیبریدی می تواند راهی عالی برای فرو بردن انگشت پا در آب باشد.

منفی: این هنوز یک موتور احتراق داخلی است

اگر امیدوار به کاهش انتشار گازهای گلخانه ای هستید، می توانید بدتر از خرید یک هیبریدی انجام دهید. اما چه PHEV باشد چه هیبریدی، شما همچنان در حال رانندگی با خودرویی هستید که بنزین می سوزاند. این یک ترکیب ترکیبی را برای کسانی که امیدوارند بر محیط زیست تأثیر بگذارد کمی سازش می کند.

منفی: تعمیر و نگهداری احتراق داخلی

از آنجایی که شما هنوز یک موتور گازسوز در زیر کاپوت دارید، باید تمام تعمیر و نگهداری منظم همراه با آن را انجام دهید. این بدان معناست که با تعویض منظم روغن، تعویض تسمه‌های تایم و لوازم جانبی، و سایر تعمیرات همراه با موتور بنزینی، علاوه بر هرگونه تعمیر و نگهداری قطعات الکتریکی، هماهنگ باشید.

مزایا و معایب خودروهای پیل سوختی هیدروژنی

حرفه ای: مزایای خودروهای الکتریکی بدون اضطراب محدوده

خودروهای مدرن سلول سوختی مانند تویوتا میرای و هیوندای نکسو دارای بردی بیش از 400 مایل هستند و در عین حال سواری عالی را در خودروهای برقی ارائه می‌دهند. این وسایل نقلیه می توانند این کار را بدون نیاز به ساعت ها شارژ انجام دهند. در واقع، پر کردن یک مخزن هیدروژن تقریباً به اندازه پر کردن یک ماشین معمولی بنزینی زمان می برد. خودروهای سلول سوختی ممکن است عجیب به نظر برسند، اما رانندگی با آن بسیار ساده است.

منفی: پیدا کردن یک ایستگاه سوخت هیدروژن

خبر بد این است که می توانید در حالی که خودروی پیل سوختی دارید، کمی محصور در خشکی باشید. تعداد زیادی جایگاه سوخت وجود ندارد و برای دسترسی به جایگاه های موجود می توان منتظر ماند. در حال حاضر، این وسایل نقلیه فقط در کالیفرنیا فروخته می شوند، به این معنی که به این زودی ها Clarity خود را به یک سفر جاده ای بین کانتری نخواهید برد.

تفاوت بین خودروی برقی پلاگین هیبریدی و باتری دار چیست؟

به زبان ساده: یک وسیله نقلیه برقی باتری دار اصلاً به بنزین متکی نیست. جایی برای قرار دادن استخوان دایناسور مایع در مزدا MX-30 EV وجود ندارد . در حالی که می‌توانید یک هیبریدی پلاگین مانند یک خودروی الکتریکی رانده شوید، می‌توانید آن را مانند یک خودروی هیبریدی معمولی با بنزین نیز رانندگی کنید.

تفاوت بین خودروی پیل سوختی هیدروژنی و خودروی الکتریکی با باتری چیست؟

هر دو وسیله نقلیه توسط یک موتور الکتریکی هدایت می شوند، اما آنها به روش های مختلفی برای ذخیره انرژی برای تامین انرژی آن موتور متکی هستند. یک خودروی پیل سوختی برای تولید برق برای موتور الکتریکی خود به هیدروژن متکی است، در حالی که یک خودروی الکتریکی برق را در یک باتری بزرگ ذخیره می کند تا موتور الکتریکی خود را تامین کند.

مزایا و معایب خودروهای برقی باتری دار

طرفداری: وسایل نقلیه الکتریکی سازگار با محیط زیست هستند

انتشار گازهای گلخانه ای از وسایل نقلیه گازسوز برای محیط زیست عالی نیست. این مشکلی برای خودروهای الکتریکی مانند فورد موستانگ Mach-E یا تسلا مدل Y که آلایندگی خروجی آنها صفر است، نیست. اگر به دنبال راه هایی برای کاهش ردپای کربن خود هستید، می توانید بدتر از خرید یک وسیله نقلیه الکتریکی انجام دهید.

طرفداری: کیفیت هوای بهتر

تغییر به یک ماشین الکتریکی می تواند کیفیت هوا را در برخی مواقع به طور چشمگیری بهبود بخشد. این امر به ویژه در مناطقی مانند لس آنجلس صادق است، جایی که استفاده سریع از وسایل نقلیه الکتریکی با کاهش موارد آسم مرتبط است.

از ما بخرید
طرفداری: سوخت خودروهای برقی ارزان‌تر است

به دنبال راهی ارزان تر برای پرداخت هزینه رفت و آمد خود هستید؟ اگر بتوانید وسیله نقلیه خود را در خانه شارژ کنید، به طور کلی پر کردن EV خود با الکترون ارزان‌تر از پمپ کردن گاز به خودروی فعلی‌تان است. عوامل زیادی بر هزینه شارژ یک خودروی الکتریکی تأثیر می‌گذارند ، اما تعویض اغلب با صرفه‌جویی در هزینه همراه است.

طرفداری: ماشین های الکتریکی با تعمیر و نگهداری کمتری عرضه می شوند

هنوز مقداری تعمیر و نگهداری در خودروی الکتریکی شما انجام خواهد شد ، اما می توانید با تعویض تسمه تایم و روغن موتور خداحافظی کنید. برخی از کارهای تعمیر و نگهداری بزرگتر، مانند تعویض لنت ترمز، به لطف ترمزهای احیا کننده که به صورت استاندارد در خودروهای برقی مدرن ارائه می شود، باید کمتر انجام شوند.

طرفداری: رانندگی با خودروهای الکتریکی لذت بخش است

گشتاور فوری که وسایل نقلیه الکتریکی ارائه می کنند، تجربه رانندگی هیجان انگیزی را برای شما به ارمغان می آورد. در حالی که خودروهای برقی اسپرتی مانند پورشه تایکان خود صحبت می‌کنند، برای اینکه پشت فرمان خودروهای برقی بنشینید، نیازی به خرید یک خودروی اسپرت ندارید. خودروهایی مانند تسلا مدل S هم کارآمد و هم سریع هستند و برخی از مدل‌ها سرعت صفر تا 60 مایل در ساعت را در کمتر از 2 ثانیه طی می‌کنند .

طرفداری: اعتبار مالیاتی خودروهای الکتریکی

بسیاری از وسایل نقلیه اکنون واجد شرایط دریافت اعتبار مالیاتی خودروهای الکتریکی هستند، از جمله خودروهای دست دوم. برخی از چاپ های ظریف می تواند گیج کننده باشد ، اما این اعتبار می تواند شما را تا 7500 دلار از قیمت خرید یک وسیله نقلیه جدید کاهش دهد. برای خودروهای دست دوم، 4000 دلار حداکثر اعتبار موجود در حال حاضر است.

حرفه ای: دسترسی به خط HOV

در برخی ایالت ها، خرید یک وسیله نقلیه الکتریکی به شما امکان دسترسی به خط HOV یا carpool را می دهد. این می تواند یک امتیاز عالی باشد، به خصوص اگر در جایی زندگی می کنید که ترافیک زیادی دارد. وسایل نقلیه الکتریکی مستعمل بسته به سابقه ثبت نامشان می توانند واجد شرایط دریافت برچسب HOV باشند. این الزامات از ایالت به ایالت دیگر متفاوت است.

طرفداری: آرامش و سکوت

هیچ چیز مانند غرش V8 در شورولت کوروت ، یا موتور دیزلی در یک پیکاپ سایز کامل وجود ندارد. اما در مورد رانندگی یک وسیله نقلیه، صرف نظر از اندازه آن، چیزی جذاب نیز وجود دارد که عملاً هیچ صدایی ایجاد نمی کند. سر خوردن بی صدا یک وسیله نقلیه الکتریکی در ابتدا می تواند ترسناک باشد، اما می تواند پس از یک روز کاری طولانی نیز آرامش بخش باشد.

منفی: اضطراب محدوده

اکثر خودروهای الکتریکی فروخته شده در سال 2022 دارای برد بیش از 200 مایل هستند که در شرایط عادی برای اکثر خریداران مناسب است. اما این دلیلی نیست که ما به خودروها اعتماد کنیم. ما خودرویی می خواهیم که بتواند شرایط غیرعادی را تحمل کند . اگر بخواهید یک رانندگی طولانی بروید چه؟ یا اگر فراموش کردید شارژ کنید؟ یا اگر یکی از آن نمایش‌های بسیار محبوب پسا آخرالزمانی در حالی که شارژ الکتریکی شما کم است، به حقیقت بپیوندد؟ اگر هنوز یک هوندا سیویک گاز گرفته در گاراژ داشتید، ما در این مورد استرس نداشتیم!

منفی: زیرساخت شارژ ناامید کننده است

اگر نمی توانید در خانه شارژ کنید یا در غیر این صورت مجبور هستید به ایستگاه های شارژ عمومی تکیه کنید، به زودی از زیرساخت شارژ فعلی ایالات متحده ناامید خواهید شد. از کمبود ایستگاه‌های شارژ گرفته تا نبود ایستگاه‌های شارژ کارکرده تا هزینه‌های گزاف شارژ در حین استفاده از یکی از معدود ایستگاه‌های شارژ کار… شما این ایده را دریافت می‌کنید. در حالی که دولت ایالات متحده علناً متعهد به بهبود این زیرساخت است، ممکن است سال‌ها طول بکشد تا این زیرساخت روی پای خود بیاید.

منفی: خودروهای برقی مقرون به صرفه زیادی وجود ندارد

سازندگان به SUV های لوکسی مانند BMW iX، مرسدس بنز EQB و Rivian R1S تکیه کرده اند که یافتن یک جایگزین اقتصادی را دشوار می کند. در حالی که گزینه‌های ارزان‌تری مانند نیسان لیف و شورولت بولت EUV وجود دارد، گزینه‌های محدود در انتهای طیف قیمت می‌تواند یافتن موجودی را به چالش بکشد. آنها همچنین از نظر دامنه و ویژگی‌ها نسبتاً بدون استخوان هستند.

منفی: مدت زمان شارژ طولانی

بدیهی است: قرار دادن الکترون در هیوندای آیونیک 5 بیشتر از قرار دادن گاز در کاروان دوج گرند طول می کشد . در حالی که شارژ کردن در خانه مقداری از درد را از این فرآیند کم می کند، هنوز هم تجربه پمپ بنزینی را که ما به آن عادت کرده ایم تکرار نمی کند. متأسفانه، مدت زمان طولانی شارژ به نان مالکیت EV بستگی دارد. زمان شارژ هم به خودروی الکتریکی شما و هم به نوع شارژری که استفاده می کنید بستگی دارد . در حالی که شارژرهای سریع در دسترس هستند، تکیه بر آنها منجر به تخریب سریع باتری می شود.

منفی: تحلیل رفتن باتری

وقتی صحبت از آن شد، باتری داخل وسیله نقلیه الکتریکی شما برای همیشه دوام نخواهد آورد. بسیار شبیه باتری داخل گوشی هوشمند شما، هر چه بیشتر آن را شارژ کنید، بیشتر خراب می شود. راه هایی برای حفظ عمر باتری شما وجود دارد، مانند تکیه بر شارژ سطح 2. اما اگر EV خود را به اندازه کافی نگه دارید، باید باتری آن را تعویض کنید. اگر بیش از عمر گارانتی آن باشد، آن جایگزینی هزاران دلار خواهد بود.

 

منفی: شما هنوز به سوخت های فسیلی متکی هستید (گاهی اوقات)

در حالی که وسایل نقلیه الکتریکی هیچ گونه گازهای گلخانه ای منتشر نمی کنند ، اما دقیقاً بدون آلایندگی نیستند. به این دلیل که الکتریسیته اغلب با استفاده از نیروگاه هایی که به شبکه ای با سوخت فسیلی متکی هستند، تولید یا استخراج می شود. همین امر می تواند در مورد هیدروژن نیز صادق باشد، که بیشتر آن در همان پالایشگاه هایی ساخته می شود که بنزین و سایر سوخت های فسیلی تولید می کنند.

همیشه اینطور نیست ، توجه داشته باشید. به عنوان مثال، اگر شبکه برق شما در درجه اول به انرژی های تجدیدپذیر متکی است، شما لطف بزرگی به سیاره می کنید. و اگر در خانه با پنل های خورشیدی روی سقف شارژ می کنید، از بازی جلوتر هستید. در هر صورت، خودروهای برقی را به عنوان یک کارت رایگان برای خروج از تغییرات آب و هوایی در نظر نگیرید. این فقط یک قدم در مسیر درست است.

نتیجه گیری

راه های زیادی وجود دارد که می توانید مقدار کمی یا زیاد برق را در رفت و آمد روزانه خود قرار دهید. یک هیبریدی استاندارد می تواند تا حد زیادی مصرف سوخت شما را بهبود بخشد، در حالی که یک وسیله نقلیه الکتریکی می تواند در هزینه شما صرفه جویی کند و به سیاره زمین لطف کند. وضعیت مالی شخصی و موقعیت فردی شما تعیین می کند که کدامیک برای شما بهترین کار را دارد، اما شکی نیست که شما گزینه های زیادی دارید.

مجله رینگو را به طور منظم برای آخرین بررسی های خودرو و اخبار صنعت بررسی کنید!


در مجله رینگو بیشتر بخوانید :
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا