معرفی خودرو

معرفی و بررسی مدل تویوتا 4 رانر

این خودروساز ژاپنی تولید تویوتا 4 رانر را از سال 1983 تا به امروز در کارخانه های مونتاژ ژاپن آغاز کرد. 4Runner از طبقه بندی اولیه خود به عنوان یک وسیله نقلیه جمع و جور (1984-1995) در یک پیکاپ با سایبان فایبرگلاس جداشدنی روی تخت، به یک SUV سایز متوسط ​​قوی تر تبدیل شده است (1995 تا کنون).

تویوتا 4 رانر مقدم بر تویوتا فورچونر است. این خودرو با نام های مختلفی از جمله تویوتا هایلوکس سرف (ژاپن)، تویوتا هایلوکس 4 رانر، تویوتا هایلوکس SW4 (برزیل و آرژانتین)، جین هوی 4 رانر (چین) و ژونگ شینگ ادمیرال شناخته می شود.

4Runner در اولین اجرای خود، بازارهای جنوب شرقی آسیا، استرالیا و آمریکای شمالی را به خود اختصاص داد. این خودرو در کنار لندکروزر و فورچونر در نیوزلند و آمریکای مرکزی پیش رفت و تا به امروز به پرسه زدن در سراسر جهان ادامه می دهد.

تویوتا ترکر (1981-1983)

Trekker سلف بلافصل تویوتا 4 رانر بود و اساساً به عنوان وسیله نقلیه آزمایشی تویوتا در اوایل دهه 80 خدمت کرد تا نشان دهنده ظهور 4Runner باشد. صنایع Winnebago در آیووا آن را به‌عنوان یک پیکاپ طراحی کرد که بر روی شاسی جعبه کوتاه تویوتا با یک موتور استاندارد 2.4 لیتری 22R I4 بنزینی متصل به یک گیربکس 5 سرعته دستی ساخته شده است.

تویوتا این مدل ها را بیشتر در ساحل غربی ایالات متحده فروخت. هر کیت تبدیل شامل یک وان فایبرگلاس و کنار تخت، یک سایبان غیر قابل جابجایی با پنجره های بدون تهویه، یک هاچ بک بدون درب عقب، صندلی عقب تاشو به جلو برای فضای بار اضافی، و یک سرپوش کابین جدید برای تکمیل سایبان استاندارد سایبان عقب بود.

متأسفانه، این نمونه اولیه Trekkers هرگز واقعاً وارد بازار نشدند. تولید کوتاه مدت بود و تنها حدود 1500 دستگاه در ایالات متحده فروخته شد.

نسل اول: N60 (1984-1989)

نسل اول 4Runner به عنوان یک مدل کاملاً جدید ظاهر نشد. در عوض، پس از یک سری تغییرات دقیق در تویوتا هایلوکس موجود، بهبود قابلیت حمل و نقل و راحتی سرنشینان به وجود آمد.

در سال 1983، هایلوکس فیس لیفت قابل‌توجهی را دریافت کرد که نشان‌دهنده معرفی مدل جدید 4Runner در سال 1984 بود. رویه‌ای از فایبرگلاس را به نمایش می‌گذاشت تا ظاهری را به نمایش بگذارد که بیشتر از یک پیکاپ ساده به نظر می‌رسد.

این تغییرات مستلزم برداشتن پانل مستقیماً پشت صندلی‌های جلو، اضافه کردن صندلی‌های عقب و نصب یک پوسته فایبرگلاس قابل جابجایی بر روی قسمت پشتی بود.

بنابراین دوره طولانی 4Runner به عنوان یک SUV جمع و جور با موتور 2.4 لیتری 22R کاربراتوری بنزینی همراه با گیربکس 4 سرعته اتوماتیک یا گیربکس 5 سرعته دستی آغاز شد.

تویوتا 4Runner را با همان پیکربندی و ویژگی‌ها در آمریکای شمالی، از جمله SR5 پیشرفته‌تر با فضای داخلی پیشرفته (پارچه‌های برتر، صندلی‌های عقب استاندارد، پانل ابزار به‌روز شده) بسته‌بندی کرد. این 4Runners با روکش‌های فایبرگلاس سیاه یا سفید ساده عرضه شد.

گزینه های پیشرانه برای تویوتا 4 رانر

نسل اول تویوتا 4 رانر با این گزینه های موتور و گیربکس عرضه شد:

2.0 لیتر 3Y I4 بنزینی، گیربکس 5 سرعته دستی (65 کیلووات، 157 نیوتن متر)

2.4 لیتری 2 لیتری I4 دیزل، گیربکس 5 سرعته دستی (55 کیلووات، 156 نیوتن متر)

2.2 لیتر بنزین I4، گیربکس 4 سرعته خودکار یا گیربکس 5 سرعته دستی (69 کیلووات، 179 نیوتن متر)

برای مدل سال 1985، 4Runner یک موتور 4 سیلندر خطی 2.4 لیتری 22R-E با سوخت الکترونیکی جدید خریداری کرد که قدرت آن را از 75 کیلووات به 86 کیلووات افزایش داد. این موتور جایگزین موتور کاربراتوری موجود شد که فقط تا سال 1988 در دسترس بود.

در این زمان نیز، صندلی‌های عقب اکنون به یک استاندارد در تمام بسته‌های تریم 4Runner 1985 تبدیل شده‌اند و دیگر منحصر به مدل گران‌قیمت SR5 نیستند.

تا سال 1986، تویوتا هایلوکس Surf/4Runner چندین تغییر قابل توجه در نمای بیرونی خود داشته است که شامل ارتقاء سیستم تعلیق محور جلو به سیستم تعلیق جلو مستقل Hi-Trac (IFS) جدید و پیشرفته تر می شود.

برای تکمیل این سیستم تعلیق جدید و متناسب با قسمت جلویی پهن تر، محفظه محور عقب نیز 3 اینچ افزایش یافته است. این تغییرات سورتی پروازهای جاده ای را راحت تر کرده، ثبات و هندلینگ را افزایش داده و فضای موتور آن را به طور قابل توجهی گسترش داده است تا بعداً با موتورهای بزرگتر سازگار شود.

دیگر ویرایش‌های سال 1986 در Surf/4Runner شامل جلوپنجره جدید دو بخش (که قبلاً سه بخش بود) و سایبان‌های همسان رنگ در مدل‌های قرمز، آبی و طلایی، در حالی که رنگ‌های بدنه دیگر همچنان با روکش‌های سیاه یا سفید در دسترس بودند.

در سال‌های 1986 و 1987، تویوتا یک نسخه توربوشارژ از موتور 22R-E موجود به نام 22R-TE (موتور بنزینی 2.4 لیتری I4 توربوشارژ) ارائه کرد که فقط با گیربکس اتوماتیک در 4Runner عرضه می‌شد. همه این نسخه های توربو از یک دیفرانسیل عقب استاندارد سنگین استفاده می کردند.

اکثر نسخه‌های توربوشارژر 4Runner تقریباً با همان ویژگی‌های تریم SR5 تجهیز شده‌اند، به‌عنوان مثال، یک صفحه ابزار تمام دیجیتال که به جای نشان‌دهنده نور کوچکی که معمولاً در تریم‌های پایه استفاده می‌شود، یک گیج برای نشان دادن افزایش توربو دارد.

درست مانند نسل Trekker، 4Runners نیز بدون صندلی عقب به ایالات متحده و دیگر نمایندگی‌های آمریکای شمالی رسید. تنها با دو صندلی، این خودرو به جای یک وسیله نقلیه اسپرت، به عنوان یک وانت بار وارد بازار می شود.

مهمتر از آن، از تعرفه های گمرکی بالاتری که بر خودروهای اسپرت و لوکس وارداتی اعمال می شد، اجتناب کرد. فروشنده ها پس از گذراندن گمرک، صندلی ها و کمربندهای ایمنی را اضافه می کردند.

در سال 1988، یک موتور 3.0 لیتری V6 بنزینی به نام 3VZ-E به عنوان یکی دیگر از گزینه های موجود برای 22R-E معرفی شد. V6 ماشینی بسیار بزرگتر و البته قدرتمندتر بود.

این کامیون‌های مجهز به V6 از دیفرانسیل عقب سنگین یکسانی برخوردار بودند که در وانت‌های توربوشارژر استفاده می‌شد. علاوه بر این، این کامیون های نسل اکنون دارای یک جعبه دنده جدید و یک جعبه انتقال زنجیردار هستند که به طور قابل توجهی صدای کابین را کاهش می دهد.

از ما بخرید

نسل دوم: N120/N130 (1989-1995)

تویوتا 4 رانر 1990 بدنه تمام استیل جدید طراحی شده را روی همان قاب نصب کرد و به جای فنرهای ورقه ای قدیمی که در مدل قبلی استفاده می شد، به سیستم تعلیق عقب کاملاً جدید مجهز شد.

در اواخر سال 1992، تعداد زیادی از نسل دوم تویوتا 4 رانر بر خلاف نسل اول پیکاپ های 2 در که تا سال 1993 دوام آوردند، اکنون در مدل های 4 در در دسترس بودند و با نسل جدید همپوشانی داشتند.

N120 4Runner از همان موتورهای توسعه یافته برای نسل قبلی قبلی، یعنی موتورهای 2.4 لیتری 22R-E I4 و 3.0 لیتری 3VZ V6 در طرح‌بندی‌های RWD و 4WD بهره می‌برد و از همان سیستم IFS استفاده می‌کرد.

مدل‌های V6 اکنون دارای یک جعبه انتقال زنجیر‌محرک جدید و کارآمدتر بودند که جایگزین جعبه دنده‌ای قدیمی می‌شد، در حالی که نسخه‌های 4 سیلندر به دومی پایبند بودند.

در آن زمان، در حالی که اکثر شاسی‌بلندهای سایز متوسط ​​و تمام بدنه قبلاً از درب عقب شیشه‌ای برخوردار بودند که به سمت بالا باز می‌شدند، تویوتا 4 رانر این نسل همچنان درب عقب شیشه‌ای جمع‌شونده نسل قبل را حفظ کرد. این به این معنی بود که ابتدا شیشه عقب را به سمت بالا جمع کنید و سپس درب عقب را پایین بیاورید تا قسمت عقب کاملا باز شود.

در سال 1991، نسل دوم 4Runner اصلاحات جزئی را برای مدل سال 1992 خود انجام داد، از جمله سپرهای جلوی یک تکه و چراغ‌های جلو مدولار جدید، که جایگزین پرتوهای مهر و موم مستطیلی قدیمی شد که هنوز در پیکاپ‌های هایلوکس استفاده می‌شد.

این مدل 4 رانر 4 در بود که دارای طراحی زیبای بدنه پهن با گلگیرهای باز شده و چرخ‌ها و لاستیک‌های بسیار پهن‌تر بود که تفاوت قابل توجهی با وانت هایلوکس که بدون تغییر باقی ماندند.

گزینه های پیشرانه

نسل دوم (1989-1995) 4Runner در سه نوع موتور موجود بود، یعنی:

2.4 لیتری 22R-E I4 بنزینی، 5 سرعته دستی (75 کیلووات، 185 نیوتن متر)

3.0 لیتری 3VZ-E V6 بنزینی، 4 سرعته خودکار/5 سرعته دستی (105 کیلو وات، 240 نیوتن متر)

2.8 لیتری 3 لیتری I4 دیزل، 5 سرعته دستی (60 کیلووات، 183 نیوتن متر)

از نظر ایمنی، هم نسل اول و هم نسل دوم 4Runners چیزهای زیادی باقی گذاشتند. درهای جانبی آنها (راننده و سرنشین) که چیزی بیش از دو تکه ورق فلزی و میله های پنجره نداشتند، در صورت برخورد جانبی محافظت کمی را ارائه می کردند. تا زمانی که در اوایل دهه 90 مقررات سختگیرانه‌تری برای تصادف وضع شد، زمانی که درها با پرتوهای برخورد جانبی تقویت شدند و کیسه هوای راننده و سرنشین در مدل 1996 4Runner اضافه شد.

نسل سوم: N180 (1995-2002)

برای نسل سوم، تویوتا 4 رانر تغییرات و ارتقاءهای عمده ای در طراحی دریافت کرد که با بدنه کاملاً جدید و متمایز در بالای شاسی کاملاً جدید شروع شد، در حالی که توانایی پایدار خود در خارج از جاده را بدون به خطر انداختن راحتی در جاده حفظ کرد.

تغییرات، 4Runner جدید را با بدنه بسیار بزرگتر، فاصله بین دو محور طولانی تر، سیستم تعلیق فنری همه جانبه، رینگ های 16 اینچی، فرمان رک و پینیون، درب عقب آسان تر، کابین جادارتر، از دو نسل قبلی متمایز می کند. و محموله، کانتور sweptback، و قفل E-Diff عقب اختیاری.

گزینه های پیشرانه

همراه با این تغییرات مهم، موتورهای جدید نیز به لطف پیکاپ های جدید تویوتا تاکوما آمدند:

2.7 لیتر 3RZ-FE I4 (110 کیلووات، 240 نیوتن متر)

3.4 لیتر 5VZ-FE V6 (136 کیلووات، 294 نیوتن متر)

در سال 1996، لندکروز پرادو (با نام تجاری کلرادو) جایگزین 4Runner در بازار بریتانیا شد.

برای سال‌های 1997 و 1998 من، 4Runner از چند تنظیم دقیق در بخش الکترونیک، مانند یک پنل کنترل سوئیچ با طراحی ارگونومیک استقبال کرد. همچنین دارای صفحه باری با کلید رنگی، سیستم کیسه هوای بازطراحی شده (سمت راننده) و فرمان 4 پره بازطراحی شده ای بود که کیسه هوا را ذخیره می کرد.

بهبودهای بیرونی و داخلی

مدل سال 1999 4Runner شاهد بهبودهایی در بخش بیرونی و داخلی بود، از جمله سپر جلوی “لب چاق” که باعث ایجاد ناحیه له شدن گسترده در قاب جلو می شد.

همچنین شامل چراغ‌های مه شکن پروژکتوری، نشانگر جانبی ارتقا یافته و چراغ‌های راهنمای جلو و چراغ‌های جلوی چندپارابولایی بود.

مدل‌های تریم لوکس‌تر «Limited» و «Highlander» (که بعداً به عنوان «نسخه اسپورت» نشان داده شد) از سپرهای جلو و عقب جسور، تخته‌های دوندگی با کلیدهای رنگی، و بال‌های گلی و گلگیرهای مد روز بهره می‌بردند. پانل ابزار جدید طراحی شده با کیلومتر شمار دیجیتال، داخلی ارگونومیک با کنترل های سوئیچ سازماندهی شده برای دسترسی آسان و دید ارائه شد.

تریم‌های «Limited» با سیستم استریو پیشرفته‌تر و کنترل دمای الکترونیکی جدید عرضه شدند. در آن زمان، گیربکس Multimatic (MMT) یک ویژگی اختیاری بود که برای 4WD 4Runners در دسترس بود که عملکرد AWD را ارائه می کرد.

برای سال 2001، 4Runner تغییرات مشخصی را عمدتاً در سطح بیرونی خود به دست آورد. این خودرو شامل جلوپنجره بازطراحی شده، چراغ‌های عقب، آینه بغل و چرخ‌های 5 پره و اجزای کنترل آب و هوای بازسازی‌شده بود.

MMT اختیاری و E-locker برای دیفرانسیل عقب در مدل های 4WD 1999 را به خاطر دارید؟ این بار MMT برای همه مدل های 4WD 4Runner استاندارد شده بود، اگرچه تویوتا در سال 2001 قفل E را به طور کامل کنار گذاشت.

در پایان نسل سوم، مدل سال 2002 از تریم هاچ بک کرومی جدید در اطراف پلاک خودرو استفاده کرد تا آن را از مدل های قبلی که هنوز درب عقب داشتند متمایز کند.

نسل چهارم: N210 (2002-2009)

نسل چهارم تویوتا 4 رانر در اکتبر 2002 برای مدل سال 2003 معرفی شد و سه سطح تریم – مدل‌های SR5، Limited و Sport Edition را معرفی کرد. هر دو نسخه SR5 و اسپورت دارای روکش ها و سپرهای خاکستری سخت پلاستیکی بودند، در حالی که یک هود غیر کاربردی به نسخه Sport Edition اضافه شد تا ظاهری زیبا و محکم تر به آن بدهد.

پیشرانه کم آلایندگی

به طور قابل توجهی، این نسل 4Runner دارای یک موتور استاندارد 4.0 لیتری 1GR-FE V6 (183، 382 نیوتن متر) با گواهینامه LEV استاندارد بود. همچنین، یک موتور 4.7 لیتری 2UZ-FE V8 (175 کیلووات، 434 نیوتن متر) دارای گواهینامه ULEV برای اولین بار در دسترس بود.

اضافه شدن سیستم تویوتا VVT-i به مدل سال 2005 در اواخر سال 2004 به طور قابل توجهی توان خروجی را به 200 کیلووات و گشتاور 427 نیوتن متر افزایش داد. بیش از هر چیز دیگری، مصرف سوخت را با حدود 17 مایل بر گالن در مسیرهای شهری و 20 مایل بر گالن در بزرگراه ها برای V6s و 15 تا 19 مایل بر گالن برای V8s افزایش داد.

این خودرو همچنان از همان ساختار بدنه روی قاب همراه با برخی از طراحی‌های بیرونی حیاتی برگرفته از برادرش، LandCruiser Prado استفاده می‌کرد. سیستم تعلیق جلوی آن از یک استخوان جناغی دوتایی استفاده می کرد، در حالی که در عقب از یک محور محکم برای بهبود استحکام و دوام در خارج از جاده استفاده می شد.

تریم نسخه اسپورت 4Runner یک سیستم تعلیق استاندارد کاملاً جدید به نام Cross-Linked Relative Absorber System (X-REAS) به دست آورد. با اتصال هر یک از کمک فنرهای خودرو به همتای مورب خود از طریق یک محفظه گاز هیدرولیک، به بهبود هندلینگ در جاده کمک کرد و به طور موثر چرخش بدنه را در گوشه های تنگ به حداقل رساند.

فناوری X-REAS به‌صورت اختیاری برای تریم‌های SR5 و Limited در دسترس بود، که گاهی اوقات بسته به بازار، سیستم تعلیق بادی عقب با قابلیت تنظیم ارتفاع را نیز شامل می‌شد.

تغییراتی که در مورد تمام تریم‌های 4Runner صادق بود شامل صفحات لغزش بادوام برای موتور، سیستم کنترل کمکی در سربالایی (HAC) و کنترل کمکی در سراشیبی (DAC) برای تنظیم خودکار ترمزها و دریچه گاز (بدون راننده) در سرعت‌های محدود شده است.

ویژگی‌های استاندارد دیگری مانند ورود بدون کلید از راه دور، فرمان شیب‌دار و تلسکوپی، پشتیبانی کمری راننده برقی، سیستم کنترل آب و هوای خودکار تک منطقه‌ای، شیشه برقی درب عقب عقب و گیرنده یدک‌کشی که به سرعت بر روی چهارچوب قاب عقب محکم می‌شود، به خودرو اضافه شده است.

از سوی دیگر، گزینه های موجود شامل سیستم ناوبری مبتنی بر DVD، مونروف برقی، سیستم استریوی JBL Synthesis با 10 بلندگو، پیکربندی صندلی ردیف سوم، صدای صندلی عقب، آینه دید عقب کم نور الکتروکرومیک خودکار، HomeLink یکپارچه بود. سیستم کنترل بی سیم، سیستم دوربین پشتیبان، و انبوهی از ویژگی های دیگر.

نسل پنجم: N280 (2009-اکنون)

در سال 2009، نسل پنجم 4Runner در نمایشگاه ایالتی تگزاس با سه تریم موجود – SR5 (پایه)، تریل و لیمیتد عرضه شد. تریم های SR5 و Limited به صورت 2WD یا 4WD در دسترس هستند، در حالی که نسخه Trail فقط به صورت 4WD موجود است.

این خودرو از همان پلتفرم مدل تویوتا FJ کروزر استفاده می کند، تریم های SR5 و Trail Edition 4WD دارای سیستم 4WD پاره وقت هستند و تریم Limited مجهز به 4WD تمام وقت درست مانند پرادو.

برای هندلینگ کارآمدتر، سیستم A-TRAC (کنترل کشش فعال) اکنون تجهیزات استاندارد برای تمام تریم های 4Runner است. با دیفرانسیل قفل عقب، نسخه جدید تریل اکنون دارای سیستم تعلیق دینامیکی جنبشی تویوتا (KDSS) و کنترل خزیدن است، ویژگی هایی که قبلا برای خودروهای درجه یک تویوتا منحصر به فرد بود.

برای نسخه های 2WD، یک موتور 2.7 لیتری I4 هنوز در دسترس بود تا اینکه تویوتا آن را پس از مدل سال 2010 کنار گذاشت.

برای سال 2014، تویوتا 4 رانر قسمت‌های جلو و عقب خود را با چراغ‌های جلو پروژکتوری کاملاً جدید و چراغ‌های LED شفاف عقب پوشانده بود. فضای داخلی خودرو نیز با داش و کنسول میانی ارتقا یافته به روز شده است که دارای سنج های پنل ابزار تویوتا Optitron برای همه تریم ها و فرمان و دستگیره دنده کاملا مشکی با پوشش چرمی است.

اگرچه پیشرانه بدون تغییر باقی ماند، خطوط ترمز برای احساس بیشتر پدال ترمز بهبود یافتند و یک سیستم الکترونیکی کنترل نوسان تریلر برای هندلینگ ایمن هنگام بکسل اضافه شد.

همچنین برای همه تریم‌ها، موتور 4.0 لیتری V6 با Dual VVT-I (201 کیلووات، 377 نیوتن متر) و با گیربکس 5 سرعته اتوماتیک عرضه می‌شود.

در سال 2014، 4Runner TRD Pro MY 2015 در ایالات متحده به عنوان یک بسته SUV طراحی شده آفرود معرفی شد. این خودرو با نشان جلوپنجره متمایز T-O-Y-O-T-A به جای آرم سنتی سه بیضی، صندلی‌های TRD چرمی تمام مشکی، سیستم اطلاعات سرگرمی Entune و Toyota Safety Connect عرضه شد.

مدل TRD Pro به دلیل داشتن زیربنای قوی نسبت به اکثر 4Runner ها برتری دارد. دارای سیستم تعلیق پیشرفته ای است که سواری را در سورتی های خارج از جاده نرم می کند، شوک های TRD Bilstein با مخزن از راه دور قابل اعتماد، فنرهای سیم پیچ سفارشی TRD بادوام Eibach و صفحه لغزنده TRD محکم برای محافظت از زیرین.

رنگ‌های انحصاری MY از مدل‌های Toyota 4Runner 2015 تا 2020

جدای از دو رنگ موجود در تمام تریم ها، رنگ انحصاری برای هر سال مدل TRD Pro نیز موجود بود.

2015 – Inferno Orange

2016 – شن و ماسه روان

2017 – سیمان

2018 – سواره نظام آبی

2019 – آبی وودو

2020 – ارتش سبز

تویوتا برای سال 2019 من، با ارائه پکیج آپشن «Nightshade» برای مدل 4Runner Limited خود، حرکتی جسورانه انجام داد که تقریباً همه چیز را در داخل و خارج سیاه می کرد.

به‌روزرسانی‌های تویوتا 4Runner 2020 من برای همه تریم‌ها شامل سیستم پیش از برخورد Toyota Safety Sense-P (TSS-P) (PCS) به عنوان استاندارد و دو درگاه USB اضافی برای صندلی‌های عقب است.

TRD Pro یک پیکربندی جلوپنجره ارتقا یافته دریافت کرد تا فضایی برای حسگر رادار جلویی برای TSS-P و یک سیستم صوتی تقویت‌شده ممتاز JBL فراهم کند.

پنجمین وسیله نقلیه طولانی مدت در ایالات متحده آمریکا

یک نظرسنجی در سال 2019 توسط iSeeCars.com نشان داد که 4Runner در رتبه پنجم “بادوام ترین وسایل نقلیه” در ایالات متحده قرار دارد، با 3.9٪ از مدل ها به بیش از 200000 مایل می رسد – واقعاً یک شاهکار قابل توجه!

مجله رینگو را به طور منظم برای آخرین بررسی های خودرو و اخبار صنعت بررسی کنید!


در مجله رینگو بیشتر بخوانید :
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا