معرفی خودرو

معرفی و بررسی نسل اول تا ششم شورولت کامارو

“یک حیوان شرور و کوچک که موستانگ ها را می خورد” – این پاسخ سخنگوی Chevy به سوال روزنامه نگاران بود که “نام کامارو به چه معناست؟”

و بله، شورولت کامارو نسل اول از بسیاری جهات در مقایسه با دشمن سرسخت خود برتر بود. مکانیک بهتری داشت و رانندگی بهتر بود. سرانجام سریعتر بود. با این حال، هرگز به اندازه پونی فورد محبوب نبود، اما در بین علاقه مندان واقعی خودروهای عضلانی، یکی از بزرگترین اسطوره های صنعت خودروسازی آمریکا است.

اولین نسل شورلت کامارو (1967-1970)

فورد موستانگ در سال 1964 انقلابی به ارمغان آورد. همه می خواستند یک خودروی اسپرت مقرون به صرفه با ظاهری جذاب و موتوری قدرتمند داشته باشند. بنابراین، زمان زیادی بود که رقبای کرایسلر و شورلت با بازیکنان خود در بخش تازه تاسیس خودروهای پونی بیایند.

پاسخ چوی کامارو بود. توسعه آن در سال 1964 آغاز شد و مدل تولید آن به طور رسمی در سپتامبر 1966 معرفی شد.

از ما بخرید

پس از یک استقبال بسیار خوب، جنرال موتورز تصمیم گرفت تا پونی جدید Down Under را ارائه دهد. اولین مدل سال 1967 بود و تا سال 1970 در این پیشنهاد باقی ماند.

مدل اصلی بر اساس پلت فرم معروف F-body ساخته شده بود، همان پلت فرمی که برای افسانه دیگر – Pontiac Firebird استفاده شد. همچنین، بسیاری از قطعات از Chevy Nova قرض گرفته شد، درست مانند موستانگ از فورد فالکون. سیستم تعلیق شامل سیستم تعلیق A-بازوی جلو و فنرهای ورقه ای در محور عقب جامد بود.

پونی جدید در دو مدل بدنه یا کوپه یا کانورتیبل عرضه شد. با این حال، اولین نسل از Chevy Camaro  فقط در طرح کوپه و تنها با یک گزینه موتور عرضه می شد. از سوی دیگر، خریداران آمریکای شمالی از بین دوجین موتور انتخاب داشتند. با موتور 5.7 لیتری Small Block V8 با حداکثر توان خروجی 120 کیلووات و حداکثر گشتاور 193 نیوتن متر عرضه شد. همچنین گیربکس چهار سرعته دستی تنها گیربکس پیشنهادی بود.

کامارو 1969 فیس لیفت شد. جلوپنجره جدید، چراغ‌های جلوی جدید، پوسته درب‌های جدید، پانل‌های یک چهارم عقب، پنل پشتی و غیره دریافت کرد. همه این به روز رسانی ها باعث شد کامارو اسپرت تر و تهاجمی تر به نظر برسد.

نسل دوم شورولت کامارو (1971-1978)

نسل دوم در سال 1970 عرضه شد، تغییرات زیادی را به همراه داشته است، اما از آنجایی که مدل اصلی تنها به مدت سه سال در حال تولید بود، بیشتر مکانیک ها ثابت ماندند. به عنوان مثال، مدل جدید همچنان بر روی پلت فرم F-body با یک زیرفراب جلو سوار شد. ما شاهد تغییرات بزرگ‌تری در سیستم تعلیق نبودیم – بازوی A در جلو و فنرهای برگی در محور عقب.

فاصله بین دو محور نیز ثابت باقی ماند (2743 میلی متر)، در حالی که مدل جدید به دلیل پنل های بدنه و سپرهای جدید کمی طولانی تر بود. البته استایل کاملا جدید بود، درست مثل طراحی داخلی.

از دیدگاه رانندگان،مهم ترین پیشرفت این واقعیت بود که نسل دوم در انواع بیشتری ارائه شد. ما شاهد موتورهای بیشتری در عرضه و همچنین سطوح تریم بیشتر بودیم. علاوه بر مدل پایه، کامارو SS معروف و همچنین مدل دارای نشان Z28 نیز موجود بود.

کامارو پایه به یک موتور 5.7 لیتری Small Block V8 با حداکثر قدرت 120 کیلووات و حداکثر گشتاور 193 نیوتن متر مجهز شد.

کامارو SS مجهز به پیشرانه 6.5 لیتری Big Block V8 بود که در ابتدا دارای حداکثر توان 261 کیلووات بود. کمی بعد، موتور به 6.6 لیتر ارتقا یافت و حداکثر قدرت به 280 کیلووات و حداکثر گشتاور 563 نیوتن متر رسید. این مدل با یک گیربکس 4 سرعته دستی نیز جفت شد.

در نهایت، مدل Z28 وجود داشت که به همان موتور 5.7 لیتری Small Block مجهز بود. مجموع خروجی به 268 کیلووات و حداکثر گشتاور 520 نیوتن متر افزایش یافت و نیرو را از طریق همان گیربکس 4 سرعته دستی به چرخ های عقب منتقل کرد.

متأسفانه، مدل‌های با کارایی بالا قبلاً در سال 1973 از پیشنهاد حذف شدند. موتور پایه 120 کیلوواتی تنها موتور پیشنهادی باقی ماند، اما شرکت نسخه لوکس‌تری را با نشان LT معرفی کرد. این یک نوع نسخه GT کامارو بود، با ارتقاهایی مانند فضای داخلی ساکت‌تر و بهتر، چرخ‌های سبک رالی، فرمان با نسبت متغیر، آینه‌های جدید و برف پاک‌کن‌های مخفی شیشه جلو.

کامارو 1974 فیس لیفت; به روز رسانی های کامارو در سال های 1975 و 1977

مدل 1974 استایل جدیدی به ارمغان آورد. با توجه به قوانین جدید، این خودرو با سپر جدید و طرح‌های جلوپنجره شیب‌دار عرضه شد که این خودروی پونی را نزدیک به 18 سانتی‌متر از قبل درازتر کرد. همچنین شاهد چراغ‌های جلوی جدیدی با طراحی مستطیل شکل بودیم.

به روز رسانی 1975 تغییرات کمی را به ارمغان آورد، این بار در قسمت عقب. این خودرو با ستون‌های سقف باریک‌تر و شیشه‌ی عقب پیچیده‌تر به‌جای طرح قدیمی پنجره‌های مسطح و ستون‌های بسیار ضخیم عرضه می‌شد که برای دید عقب چندان مناسب نبودند.

در طول بحران نفت در سال 1977، Chevy یک گزینه موتور جدید Down Under را معرفی کرد، یک موتور 5.0 لیتری V8 کوچکتر و کارآمدتر با حداکثر توان خروجی 100 کیلووات و گشتاور 182 نیوتن متر همراه با یک جعبه دنده 4 سرعته دستی.

پس از مدل سال 1978، شورولت کامارو متوقف شد.

نسل ششم شورولت کامارو (2018 تا کنون)

پس از چهار دهه کامل، خودروی معروف پونی به بازار بازگشت. این اولین بار در سال 2018 بود، اگرچه نسل ششم در ابتدا در سال 2015 در آمریکای شمالی عرضه شد. دو نسخه برای بازار ما ارائه می شود – 2SS و مدل کامارو ZL1 با عملکرد بالا.

2SS مجهز به یک موتور 6.2 لیتری V8 (حداکثر توان خروجی 339 کیلووات و حداکثر گشتاور 617 نیوتن متر) همراه با یک گیربکس 6 سرعته دستی یا 8 سرعته اتوماتیک است. یک واحد 10 سرعته جایگزین دومی در سال 2019 شد. با چنین قدرتی، تنها به 4 ثانیه برای رسیدن به سرعت 100 کیلومتر در ساعت نیاز دارد.

کامارو ZL1 یک نسخه با عملکرد بالا از نسل فعلی است. در مقایسه با مدل 2SS با ارتقاهای متعددی همراه است. مهمتر از همه، از نسخه سوپرشارژ موتور 6.2 لیتری (حداکثر توان خروجی 485 کیلووات و 881 نیوتن متر) استفاده می کند. این قدرت برای رسیدن به سرعت 100 کیلومتر در ساعت در کمتر از 3.5 ثانیه کافی است، در حالی که حداکثر سرعت آن 298 کیلومتر در ساعت است. برخلاف 2SS، تمام سال های مدل با یک گیربکس 10 سرعته اتوماتیک که با همکاری فورد ساخته شده است عرضه می شود. شما می توانید نسخه 6 سرعته دستی را نیز دریافت کنید.

علاوه بر قدرت بیشتر، ZL1 دارای سیستم تعلیق و ترمز ارتقا یافته و بسیاری از ویژگی های ظاهری منحصر به فرد است. دمپرهای مغناطیسی یکی از نکات برجسته است. Chevy این تنظیمات را Magnetic Ride Suspension می نامد.

شورولت کامارو – فراتر از نسل ششم

نسل فعلی از سال 2015 (آمریکای شمالی) وجود داشته است و احتمالاً در آینده نزدیک جایگزین خواهد شد. برخی منابع نشان می‌دهند که این اتفاق ممکن است در سال آینده رخ دهد و مدل 2023 نسل هفتم را معرفی کند. در این مرحله، ویژگی های طراحی هنوز یک راز است، اما بیشتر گزارش ها تغییرات تکاملی را نشان می دهند. از سوی دیگر، ما نباید از شایعاتی که حاکی از برق رسانی کامل است غافل شویم.

مجله رینگو را به طور منظم برای آخرین بررسی های خودرو و اخبار صنعت بررسی کنید!


در مجله رینگو بیشتر بخوانید :
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا