معرفی خودرو

بررسی و معرفی رنو مگان | Renault Megane

در دوران اوج خود، رنو مگان یکی از اولین مدل هایی بود که وقتی شخصی به دلایل واضح از خودروهای خانوادگی کوچک نام می برد به ذهن خطور می کرد. این نه تنها مقرون به صرفه بود، بلکه تقریباً در هر مدل بدنه ای که می توانید تصور کنید نیز عرضه شد. مدل افسانه ای RS نیز وجود داشت که همیشه یکی از بهترین هاچ بک های داغ در این تجارت بوده است.

اولین نسل رنو مگان (2001-2003)

توسعه مگان اصلی در اوایل دهه 1990 آغاز شد، زیرا شرکت فرانسوی در حال آماده سازی جایگزینی برای مدل قدیمی رنو 19 بود. پس از چند سال توسعه، مدل جدید نام مفهومی 1988 را به خود اختصاص داد و در سال 1995 معرفی شد. با این حال، خودروی کوچک خانوادگی جدید تنها در سال 2001 به دست ما رسید.

در همین حال، این خودرو در سال 1999 فیس لیفت دریافت کرد و از قبل با به روز رسانی همراه بود، همه در یک کانورتیبل 2 در بسته بندی شده بودند. این تنها نسخه ای بود که در اینجا منتشر شد، در حالی که در اروپا، خریداران می توانستند از بین پنج سبک بدنه – هاچ بک 5 در، کوپه 2 در، سالن 4 در، استیت 5 در و کانورتیبل 2 در انتخاب کنند.

مشخصات فنی

رنو مگان یک خودروی خانوادگی کوچک معمولی آن دوران بود. دارای ابعاد و مکانیکی بود که برای کلاس معمولی بود. اگرچه یک کانورتیبل 2 در بود. سیستم تعلیق شامل یک مک فرسون مستقل در جلو و ترکیبی کلاسیک از میله پیچشی، بازوی عقب و کمک فنر تلسکوپی در قسمت عقب بود. ترمزها شامل دیسک در جلو و درام در چرخ های عقب بودند.

زیر کاپوت، تنها یک گزینه موتور ارائه می‌کرد: یک واحد بنزینی چهارگانه خطی 1.6 لیتری آشنا با حداکثر توان خروجی 79 کیلووات و گشتاور 148 نیوتون متر. یک انتخاب بین گیربکس 5 سرعته دستی و 4 سرعته اتوماتیک وجود داشت. مدل‌های با گیربکس دستی به‌طور قابل‌توجهی سریع‌تر بودند و مصرف سوخت بهتری نسبت به نمونه‌های خودکار خود داشتند.

مشخصات موتور

حجم موتور: 1598 سی سی

تعداد سیلندر: 4 عدد

نوع سوخت: بنزین بدون سرب ممتاز

حداکثر گشتاور: 148 نیوتن متر

حداکثر توان: 79 کیلو وات

گیربکس: 5 سرعته دستی; 4 سرعته اتوماتیک

شتاب (0-100 کیلومتر بر ساعت): 10.1 ثانیه (دستی)؛ 12.5 ثانیه (اتوماتیک)

حداکثر سرعت: 200 کیلومتر در ساعت (دستی)؛ 191 کیلومتر در ساعت (اتوماتیک)

ظرفیت مخزن سوخت: 60 لیتر

مصرف سوخت: 7.0 لیتر در 100 کیلومتر (دستی)؛ 7.1 لیتر در 100 کیلومتر (اتوماتیک)

نسل دوم رنو مگان (2003-2010)

نسل دوم مگان در سال 2003 با تغییرات قابل توجهی در بسیاری از جنبه ها عرضه شد. استایل کاملاً متفاوت از مدل اصلی بود، اما سازنده فرانسوی فناوری‌های جدید و راه‌حل‌های طراحی زیادی را نیز معرفی کرد.

به عنوان مثال، این اولین مدل در کلاس بود که دارای جرقه بدون کلید از طریق کارت معروف رنو بود و اولین خودروی خانوادگی کوچکی بود که سانروف پانوراما را ارائه کرد. در برزیل، آنها نسخه ای را منتشر کردند که بر روی اتانول کار می کند.

طراحی

در حالی که نسخه برزیلی با موتور اتانول عرضه می شد، این نسخه در نهایت در سبک های بدنه ای غیر از کانورتیبل موجود شد. رنو سرانجام نسخه های هاچ بک 5 در و سدان 4 در Down Under را عرضه کرد.

نسل جدید با افزایش قابل توجهی در اندازه عرضه شد و راحت تر و راحت تر رانندگی می کرد، عمدتاً به دلیل بهبود قابل توجه سیستم تعلیق.

در جلو، ما شاهد سیستم تعلیق مستقل از نوع مک فرسون بودیم، در حالی که محور عقب به یک میله پیچشی و یک کمک فنر هیدرولیک دو کاره مجهز بود. در آن زمان، مگان به طور گسترده یکی از راحت‌ترین مدل‌های کلاس محسوب می‌شد.

ترمزها نیز به طور قابل توجهی ارتقا یافتند، به خصوص در جلو، جایی که دیسک های تهویه شده معرفی شدند. در قسمت عقب، درجه های پایین تر با درام ها ادامه یافت، در حالی که مدل های با موتور 2.0 لیتری جدید به دیسک مجهز شدند.

از ما بخرید

موتورها

همانطور که قبلا ذکر شد، مگان نسل دوم با یک موتور جدید – یک واحد 2.0 لیتری چهار سیلندر بنزینی (98 کیلووات، 191 نیوتن متر) عرضه شد. همراه با یک گیربکس 6 سرعته دستی نیسان، می تواند در 9 ثانیه از صفر به سرعت 100 کیلومتر بر ساعت برسد. 4 سرعته اتوماتیک قدیمی نیز موجود بود.

از سوی دیگر، نسخه های پایه با پیشرانه 1.6 لیتری آشنا ادامه پیدا کردند. حداکثر خروجی ثابت باقی ماند، اما مدل جدیدتر، بزرگ‌تر و سنگین‌تر کمی ضعیف‌تر از مدل اصلی بود، با مصرف سوختی که به خوبی نبود. برخلاف واحد 2.0 لیتری، این خودرو با 5 سرعته دستی استاندارد یا 4 سرعته اتوماتیک عرضه شد.

مشخصات رنو مگان 1.6

حجم موتور: 1598 سی سی

تعداد سیلندر: 4 عدد

نوع سوخت: بنزین بدون سرب ممتاز

حداکثر گشتاور: 148 نیوتن متر

حداکثر توان: 79 کیلو وات

گیربکس: 5 سرعته دستی; 4 سرعته اتوماتیک

شتاب (0-100 کیلومتر بر ساعت): 10.9 ثانیه (دستی)؛ 12.8 ثانیه (اتوماتیک)

حداکثر سرعت: 192 کیلومتر در ساعت (دستی)؛ 182 کیلومتر در ساعت (اتوماتیک)

مصرف سوخت: 7.5 لیتر در 100 کیلومتر (دستی) 7.7 لیتر در 100 کیلومتر (اتوماتیک)

مشخصات رنو مگان 2.0

حجم موتور: 1998cc

تعداد سیلندر: 4 عدد

القای اجباری: –

نوع سوخت: بنزین بدون سرب ممتاز

حداکثر گشتاور: 191 نیوتن متر

حداکثر توان: 98 کیلو وات

گیربکس: 6 سرعته دستی; 4 سرعته اتوماتیک

شتاب (0-100 کیلومتر بر ساعت): 9.2 ثانیه (دستی)؛ 10.8 ثانیه (اتوماتیک)

حداکثر سرعت: 200 کیلومتر در ساعت (دستی)؛ 194 متر در ساعت (اتوماتیک)

مصرف سوخت: 8.0 لیتر در کیلومتر (دستی)؛ 8.2 لیتر در 100 کیلومتر (اتوماتیک)

به روز رسانی 2005

تازه سازی رنو مگان 2005 چند تغییر ظاهری، موتور دیزلی و ویژگی های استاندارد بیشتری را به همراه داشته است. با این حال، مهم ترین تازگی، معرفی درجه اسپورت کاپ بود که مجهز به موتور توربو چهار و حداکثر قدرت 165 کیلووات بود.

علاوه بر قدرت بیشتر، این نسخه به سیستم تعلیق ارتقا یافته، ترمزها و بسیاری از جزئیات ظاهری مجهز شده بود که بر ویژگی عملکردی آن تأکید می کند.

مشخصات جام اسپرت رنو مگان

حجم موتور: 1998cc

تعداد سیلندر: 4 عدد

القایی اجباری: توربوشارژر

نوع سوخت: بنزین بدون سرب ممتاز

حداکثر گشتاور: 300 نیوتن متر

حداکثر توان: 165 کیلو وات

گیربکس: 6 سرعته دستی

شتاب (0-100 کیلومتر بر ساعت): 6.5 ثانیه

حداکثر سرعت: 236 کیلومتر بر ساعت

مصرف سوخت: 8.8 لیتر در 100 کیلومتر

نسل سوم رنو مگان (2011-2017)

نسل سوم رنو مگان در سال 2008 عرضه شد. نسل جدید استایل معمولی تری را به ارمغان آورد که با ارتقاهای مکانیکی برجسته شد. این شامل یک سیستم تعلیق جدید بود که به طور قابل توجهی کیفیت سواری را بهبود بخشید.

با این حال، مهم ترین تغییر، یک خط انتقال نیروگاه کاملاً جدید بود. همچنین این اولین نسلی بود که رنو مگان RS معروف را وارد بازار کرد.

تغییر بزرگ دیگر در استایل بدن بود. با جایگزینی رنو فلوئنس به نسخه سدان، مگان بار دیگر تنها به صورت هاچ بک و کانورتیبل عرضه شد.

موتورها

نسل سوم مگان به صورت استاندارد با موتور 2.0 لیتری چهار سیلندر با خروجی افزایش یافته (حداکثر قدرت: 103 کیلووات و 195 نیوتن متر) عرضه شد. یکی دیگر از تغییرات قابل توجه، معرفی CVT بود که نه تنها 4 سرعته اتوماتیک قدیمی بلکه 6 سرعته دستی را نیز جایگزین کرد.

موتور 1.9 لیتری توربودیزل با یک واحد کوچکتر و کارآمدتر 1.5 dCi جایگزین شد. این موتور دارای حداکثر توان خروجی 81 وات و گشتاور 240 نیوتن متر است و بزرگترین مزیت آن مصرف سوخت عالی – 4.5 لیتر در 100 کیلومتر است.

رنو مگان RS

همانطور که اشاره کردیم، نسل سوم اولین نسلی بود که با نشان RS در پیشنهاد عرضه شد. این مدل فقط در نسخه رنو مگان RS کاپ موجود بود که بار کاملی از ارتقاء را در خود جای داده بود که از سیستم تعلیق سفت تر، ترمزهای ارتقا یافته، دیفرانسیل لغزش محدود شروع می شد.

با این حال، هیجان انگیزترین چیز در مورد این نسخه موتور آن است که یک موتور 2.0 لیتری توربو چهار با حداکثر توان 184 کیلووات و 340 نیوتن متر گشتاور است که برای ایجاد سرعت صفر تا صد کیلومتر در ساعت کافی است. 6 ثانیه.

همچنین، نسخه مگان RS Cup Trophee در بازار منتشر شد و ارتقاهای بیشتری مانند صندلی‌های Recaro Sportster CS، کلید مجاورت، نظارت بر فشار باد تایرها، استریو ارتقا یافته، هایلایت‌های بدنه خاکستری و آینه‌های تاشو الکتریکی را به همراه داشت.

نسل چهارم رنو مگان (2017 تا کنون)

نسل چهارم و فعلی در سال 2016 برای مدل سال 2017 عرضه شد. در مقایسه با نسل سوم، ابعاد بزرگ‌تر، فاصله کمتر از سطح زمین و ظاهر جذاب‌تری دارد.

همچنین شایان ذکر است که مدل جدید بار دیگر در سبک بدنه سدان به همراه نسخه هاچ بک عرضه شده است. درست حدس زدید، رنو فلوئنس به دلیل فروش ضعیفش متوقف شد.

از نظر مکانیکی، همه چیز چندان تغییر نکرده است. سیستم تعلیق ترکیبی از یک سیستم مک فرسون مستقل در جلو با میله پیچشی در انتهای عقب است. این خودرو همچنان یکی از راحت ترین مدل های این سگمنت است.

تغییرات بزرگ زیر کاپوت بود. از سوی دیگر، واحد بزرگ بنزینی تنفس طبیعی با یک توربو چهار کوچک 1.2 لیتری جایگزین شده است که حدود 97 کیلووات و 205 نیوتن متر حداکثر گشتاور تولید می کند. یکی دیگر از موارد جدید، گیربکس 7 سرعته اتوماتیک دوکلاچه است.

نسل فعلی سال گذشته به روز شد و علاوه بر جزئیات ظاهری جدید، خودروساز فرانسوی موتور 1.3 لیتری توربو چهار با قدرت و گشتاور بیشتر را نیز معرفی کرد.

وقتی صحبت از مدل‌های رنو مگان رنو اسپورت می‌شود، چند تا از آنها Down Under نیز ارائه شد. هر دو به موتور 1.8 لیتری توربو چهار مجهز هستند. مدل استاندارد RS Cup 206 کیلووات و 390 نیوتن متر گشتاور تولید می کند، در حالی که RS Trophy 221 کیلووات و گشتاور 420 نیوتن متر تولید می کند.

برای مدل سال 2020، این شرکت نسخه Renault Megane Trophy-R را معرفی کرد که شباهت زیادی به نسخه مسابقه ای دارد که رکورد جدیدی را در نوربرگ رینگ برای سریع ترین خودروی FWD به ثبت رساند.

در مقایسه با نسخه استاندارد RS، این نسخه با ویژگی‌های اضافی مانند سیستم تعلیق Ohlins مسابقه‌ای، کاپوت کامپوزیت کربنی با مجرای NACA، آیرودینامیک اصلاح‌شده و کاهش قابل توجه وزن 130 کیلوگرمی ارائه می‌شود. تنها 500 دستگاه در سراسر جهان عرضه شد.

آیا رنو مگان خودروی دست دوم خوبی است؟

اگر خوب به معنای قابل اعتماد است، قطعاً انتخاب های بهتری در اطراف وجود دارد. تقریباً همه نسل‌ها مشکلات خاصی دارند که عمدتاً به برق اشاره دارد. علاوه بر این، نسل دوم ممکن است با فن گرمایشی، قفل درها و فرمان برقی مشکل داشته باشد.

نسل سوم مگان قابل اعتمادتر است، اگرچه مواردی برای بررسی وجود دارد. این به ویژه به مدل های ساخته شده قبل از سال 2011 اشاره دارد، زیرا برخی از موارد در مورد کیسه هوا و فرمان برقی به یاد می آورند. مدل های جدیدتر ممکن است با پمپ خلاء و به طور کلی ترمز مشکل داشته باشند.

از سوی دیگر، دلایل زیادی وجود دارد که خرید یک رنو مگان کارکرده ممکن است یک انتخاب عالی باشد.

اول از همه، بیشتر نسخه ها نسبت به رقبای هم سن و سال جدیدتر به نظر می رسند. فراموش نکنید که مگان به دلیل پیاده‌سازی فناوری‌هایی که قبلاً برای این بخش معمولی نبودند نیز شناخته شده است. در نهایت این خودروی کوچک خانوادگی همیشه جزو راحت ترین مدل های کلاس بوده است.

مجله رینگو را به طور منظم برای آخرین بررسی های خودرو و اخبار صنعت بررسی کنید!


در مجله رینگو بیشتر بخوانید :
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا